Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > XPize
Verze pro tisk
XPize


Je mnoho programů, které se snaží změnit či oživit grafické rozhraní Windows XP. Mezi ně patří i program XPize.

XPize nahrazuje staré ikony, bitmapy a avi soubory ve Windows a dokáže tím pěkně osvěžit jejich vzhled. Program existuje ve dvou verzích: normální (full) a lite verze (jediným rozdílem oproti „full“ verzi je v tom, že nepodporuje ikony o rozměrech 128x128 bodů).

Program stáhneme z domovské stránky projektu (poslední dostupná verze v době psaní článku je 4.6 beta 1) – plnou (full) nebo lite verzi.

* V tomto článku je použita lite verze (osobně se bez ikon 128x128 klidně obejdu).

Po stažení program v několika krocích nainstalujeme. Před instalací rozhodně doporučuji zazálohovat operační systém (Ghost, True Image) nebo minimálně provést bod obnovení.

V prvním okně nás instalátor nabádá k ukončení antivirových a antispywarových aplikací – kvůli možné „kolizi“. Je tu zmínka i o možném „falešném poplachu“ takového programu.
Svůj NOD32 jsem nechal běžet a vše proběhlo bez problémů.
Odsouhlasíme znění licenní smlouvy.
V dalším okně jsou podrobnosti k instalaci:
Dále máme na výběr mezi normální instalací (provede změnu v souborech našich Windows XP) a vytvořením ISO obrazu instalačního CD, ve kterém provede záměnu starých ikon, bitmap a avi souborů za nové. Vybíráme normální instalaci:
V případě, že máte vypnutou službu obnovení systému, dojde k následujícímu varování:
Přiznám se, že jsem zcela nepochopil následující varování: jde o požadavek na restart, ale není mi úplně jasné z jakého důvodu (navíc během instalace?)... Osobně jsem v této fázi restart neprovedl.
Dále máme možnost ovlivnit instalaci XPize, doporučuji ponechat výchozí nastavení a zatrhnout i první položku Create Restore Point – dojde k vytvoření bodu obnovy vašich Windows XP.
V dalším kroku je možné jemně „doladit“ nastavení XPize (ve výchozím nastavení jsou položky odznačeny). Klepnutím na tlačítko XPize dojde k aplikování nového vzhledu úpravou existujících souborů.
Průběh je graficky znázorněn včetně popisu, který soubor je upravován:
Proces je v podstatě ukončen v okamžiku, kdy se na posledním řádku zobrazí text Completed.
Posledním krokem je restart počítače, který může být proveden okamžitě (Reboot now) nebo později „ručně“ (I want to manually reboot later).
Po restartu nás přivítá nové prostředí. Jeho součástí je i program TaskSwitchXP, který je vylepšeným „přepínačem úloh“. Umožňuje totiž po stisku klávesové zkratky Alt Tabulátor přehledný panel s názvy otevřených oken včetně jejich náhledů:
Přidám ještě pár oken pro představu, jaké změny jsou provedeny ve Windows XP, abyste měli lepší představu o XPize:

Závěr:
Ač nejsem příznivcem různých „omalovánek“ ve Windows XP, přesto hodnotím XPize velmi vysoko. Jedním slovem: nádhera.


Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 99.631 ms