Craftcom > Windows > BartPE > FAQ > Slovník
Verze pro tisk
Slovník
www.craftcom.net

BartPE / ReatogoXPE:

Live CD - médium, z něhož spustíme operační systém a programy při startu PC (nabootováním) bez nutnosti instalace na pevný disk. Je důležité mít nastaveno správné pořadí bootování v biosu (tj. 1. CD/DVD mechanika).
PEBuilder - základní free program od autora Bart Lagerweij pro vytvoření CD / DVD s BartPE.
reatogo PE Builder – licencovaná OEM verze programu PEBuilder pro tvorbu reatogoXPE.
Nu2Menu - základní shell (grafické rozhraní) obsažený v BartPE, viz. náhled.
XPE - základní shell (grafické rozhraní) obsažený v reatogoXPE, viz. náhled.
BartPE - neboli Bart's Preinstalled Environment - Live CD vytvořené programem PEBuilder.
BartPE-XPE
- Live CD vytvořené programem PEBuilder s přídavným pluginem XPE od autora Sherpya.
reatogoXPE - Live CD vytvořené pomocí balíčku s již integrovaným shellem XPE a spoustou dalších vymožeností, teré u BartPE a jiných distribucí založených na programu PEBuilder nenajdete.
Balíček reatogoXPE umožňuje také výběr dalších shellů jako je Blackbox, BS Explorer, Geoshell, LiteStep, XobLite, Y´Z dock obsažených v přídavné aplikaci reatogoLogon. Pro představu jak jednotlivé shelly vypadají zde náhledy.
Plugin – jedná se o přídavné moduly pro programy a drivery, což jsou (zjednodušeně řečeno) aplikace třetích stran s úpravou pro práci v BartPE nebo reatogoXPE.
Autodriver – utilita reatogo_autoDriver slouží k automatickému vytvoření pluginů s ovladači, které máte nainstalovány na svém PC, takže budou obsaženy pouze uvedené typy ovladačů na daném PC, bližší info o této utilitě a jejím ovládání naleznete ve článku BartPE-XPE Megapack.
Ramdisk – vytvoření oddílu v operační paměti RAM.
SDI - formát souboru, který umožňuje zavést (některý) operační systém přímo do paměti tak, že po zavedení již není potřeba mít k dispozici médium, ze kterého se nabootovalo. S výhodou se používá pro BartPE a ReatogoXPE v případě, kdy máme jednu optickou mechaniku a potřebujeme ji použít na vypálení dat.
Bootování - proces zavedení operačního systému do operační paměti, kde je mu předáno řízení počítače. Bootovat lze z diskety, pevného disku, CD/DVD, flashdisku a počítačové sítě.

UBCD4Win – Live CD založené rovněž na programu PEBuilder a (stejně jako projekt miniPE) je primárně určen pro servisní účely.

WinPE – neboli Microsoft Windows Preinstallation Environment. Jedná se o produkt v podobě servisního CD společnosti Microsoft, který ovšem není určen široké veřejnosti, čili běžnému uživateli narozdíl od distribucí využívající program PEBuilder.

Windows XP Embedded:
Jedná se o (speciální) operační systém založený na stejných zdrojových kódech jako "klasická XPčka", určený primárně pro různá "embedded" zařízení, jako jsou např. herní automaty, pokladny, jukeboxy, terminály atd...


Unattended Windows:
Bezobslužná instalace Windows aneb vytvoření instalačního CD k obrazu svému s integrací Service Packu, záplat, ovladačů a dalších aplikací.


Multiboot CD:
Je takové CD, které nám dává na výběr ze 2 nebo více možností (buď instalace nebo spuštění tzv. Live operačního systému, např. BartPE nebo jiných aplikací).


Virtuální PC:
Jedná se o program umožňující emulaci fyzického HW běžného PC.
Pokud si nainstalujete takovou aplikaci, pak máte možnost si ve fyzickém počítači vytvořit (jeden nebo více) virtuální počítač.


Craft

© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 102.441 ms