Craftcom > Windows > Windows Vista > Kernel > Souborový systém
Verze pro tisk
Souborový systém

File-Based Symbolic Links

NTFS ve Windows 2000 přinesl symbolické odkazy na adresáře (directory junctions), které umožnily vytvořit adresář odkazujcí na jiný adresář, ale co se týče souborů, stále byla implementace pouze tzv. pevných odkazů (hard links). Symbolic links jsou tedy podporovány až v NTFS ve Windows Vista.
Hlavní rozdíl mezi symbolic links a directory junctions je v místě, kde se zpracovávají. Windows zpracovávají symbolic links na lokálním systému a to i když odkazují na vzdálený server zatímco directory junctions jsou zpracovány až na serveru na který odkazují. Proto mohou symbolic links na serveru, narozdíl od directory junctions, odkazovat pouze na servery přístupné z klienta. Windows Vista tedy přišla s novým typem symbolických odkazů.
Mnoho příkazů týkajících se souborového systému proto muselo být upraveno aby nedocházelo například k tomu, aby příkaz Delete smazal samotný odkaz namísto objektu na který odkaz směřuje. A protože ne všechny aplikace pracovaly se symbolickými odkazy správně, je nyní zapotřebí mít k vytvoření odkazu práva (konkrétně Create Symbolic Link), které má ve výchozím stavu pouze administrátor.
Symbolic link můžete vytvořit z příkazové řádky příkazem Mklink. Symbolic link poznáte podle toho, že při výpisu adresáře je označen textem <SYMLINK> a v Exploreru má ikona typickou šipku.


Obrázek 1 - Demonstrace příkazu Mklink

Mitch


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 110.404 ms