Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > Odstranění reklamy
Verze pro tisk
Selektivní odstranění reklamy z webových stránek


Na mnoha webových stránkách je kromě jejich obrazového či textového obsahu vložena reklama. Existuje několik způsobů, jak reklamu z načtených stránek odstranit, ať už použitím speciálního programu, přes plugin pro některé prohlížeče až po kompletní nastavení, při kterém se nezobrazují kromě textu jiné objekty. Tyto postupy obvykle fungují na principu, kdy sice ke stažení reklamy z internetu dojde, zamezí se však jejímu zobrazení. Tento článek popisuje způsob, jakým odstranit reklamu selektivně (dle vlastní volby), přičemž výhodou je fakt, že postup není závislý na prohlížeči a je tedy univerzální. A navíc, reklamu kterou nechceme ani z webu nestáhneme (to nám ušetří datový tok).

IP, DNS

Počítač poskytující webové stránky na internetu (nebo intranetu) nazýváme server. Pokud s ním chceme komunikovat, musíme ho nějakým způsobem v síti "adresovat". V dnešní době se používá rodina protokolů TCP/IP, která používá tzv. IP adresu. Každý takový server (fyzický nebo virtuální) má přidělenu jedinečnou číselnou adresu. Pro pohodlnější práci jsou číselné adresy převedeny na jmenné adresy. Překlad adres jmenných na číselné provádí v internetu server nazvaný DNS.


Vlastní DNS? Soubor hosts


Windows XP obsahují mechanismus, kdy se při překladu jmenné adresy na číselnou nejprve pokusí o jejich vyhledání v souboru hosts, teprve pokud neuspějí, kontaktuje se příslušný DNS server. A právě úpravou souboru hosts přiřadíme "nechtěným serverům" ze kterých se vkládá reklama do webových stránek "falešnou" číselnou adresu.

Soubor hosts (nemá příponu!) je umístěn ve složce C:\Windows\system32\drivers\etc
Otevřeme ho v poznámkovém bloku a upravíme jeho obsah (všechny řádky začínající znakem # jsou komentáře)

Každý řádek v souboru hosts přiděluje jednoznačně jmenné adrese adresu číselnou (IP adresu). První řádek definuje tzv. localhost (IP adresa 127.0.0.1 odkazuje na náš počítač, je platná ve vnitřní síti ale nikoli na internetu). Pokud ji tedy ručně "přidělíme" serveru který vkládá reklamu, kterou chceme blokovat, daná reklama se vůbec nenačte.


Který server vkládá reklamu?


Zjistit, který server vkládá reklamu, kterou budeme filtrovat není nijak obtížné. Stačí navštívit naše oblíbené stránky a najet myší na vloženou reklamu - zobrazí se nám (ve stavovém řádku) adresa, na které je reklama uložena. Poznačíme si tedy adresu serveru, který vkládá tuto reklamu (stačí jmenná adresa, není nutná celá cesta ke konkrétnímu obrázku s reklamou).


Zakážeme reklamní server


Vše si ukážeme na dvou fiktivních serverech, s fiktivními adresami www.reklama.cz a www.advertise.com
Na konec souboru host přidáme další řádky ve tvaru

127.0.0.1 www.reklama.cz
127.0.0.1 www.advertise.com

* Pokud by server advertise.com byl natolik "agresivní", že by obsahoval virtuální servery např. ad1.advertise.com, ad2.advertise.com, ad3.advertise.com ... lze záznam v souboru hosts modifikovat tak, že před část advertise.com napíšeme hvězdičku (s tečkou), tj.
127.0.0.1 *.advertise.com

Po uložení souboru hosts a restartu PC je změna aktivní.


Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 102.212 ms