Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > WinXP Shell
Verze pro tisk
WinXP Shell


Jako shell se (zjednodušeně) chápe rozhraní mezi uživatelem a operačním systémem. Klasickým shellem ve WinXP je Explorer - je zodpovědný za pracovní plochu, hlavní panel s nabídkou Start atd. Ukážeme si, že jednoduchým způsobem můžeme explorer vyměnit za jiný program.

Varování:Budeme pracovat s registrem Windows, proto pracujte mimořádně opatrně! Záměnu shellu si pro jistotu vyzkoušejte mimo "živý" systém, např. ve virtuálním PC ve VMare (nebo alespoň proveďte bod obnovení).

* Tento článek slouží jen jako seznámení s možností nastavit jako shell jinou aplikaci než Explorer a nerozebírá detailní nastavení.


Kde změnit shell?


Nastavení shellu je v registrech, konkrétně ve větvi
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
pod položkou "Shell"="Explorer.exe"

Před tím, než ho změníme, zazálohujeme si toto nastavení do souboru (exportem příslušné větvě). Z nabídky Start vybereme příkaz Spustit a zadáme regedit.

Najdeme (rozbalíme) větev [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]

A celou větev exportujeme do souboru (např. C:\Shell Explorer.reg).


Nastavení vlastního shellu

Původní nastavení shellu máme zazálohováno v souboru C:\Shell Explorer.reg (v případě potřeby půjde toto nastavení lehce obnovit, viz. obnovení původního shellu)A). příkazový řádek, cmd


Ve větvi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon] změníme položku "Shell"="Explorer.exe" na "Shell"="cmd.exe"

Tím nastavíme jako shell příkazový řádek. Změna je funkční po restartu.

S příkazovým řádkem ve funkci shellu se ale dostaneme do problému, jak vypnout nebo restartovat počítač. Můžeme si pomoci spuštěním správce úloh (taskmgr), ve kterém z nabídky Vypnoutzvolíme příslušný příkaz.B). správce úloh, taskmgr


Lepším shellem ve srovnání s příkazovým řádkem je určitě správce úloh - TaskManager (taskmgr.exe). Jeho nastavení jako shell provedeme stejným způsobem, tedy ve větvi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon] nastavíme položku "Shell"="taskmgr.exe"C). souborový manager, Total Commander


Jako shell si můžeme nastavit i oblíbený Total Commander (musí být samozřejmě prvně nainstalován). Je-li TotalCommander nainstalován ve složce C:\Program Files\Total Commander (výchozí nastavení při instalaci), pak nastavíme ve větvi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon] položku "Shell"="C:\Program Files\Total Commander\TotalCmd.exe"


D). alternativní shell, bbLean


bbLean je verzí BlackBoxu určenou pro Windows. Stáhněte si bbLean a rozbalte zip archiv. Spusťte blackbox.exe, sám se nastaví jako shell. Nyní máme k dispozici 4 pracovní plochy (alfa, beta, gamma, delta), mezi kterými lze přepínat na panelu bbLeanu (BlackBoxu). Nemáme k dispozici nabídku Start, aplikace spouštíme přes kontextovou nabídku (klepnutím pravým tlačítkem myši na ploše). Pro představu, jak vypadá takový shell ...

* bbLean lze konfigurovat a použít do něj pluginy, to však není námětem toho článku.Obnovení původního shellu


Pokud potřebujeme vrátit výchozí nastavení (kdy je shellem Explorer), stačí spustit soubor C:\Shell Explorer.reg (jde to i z příkazového řádku CMD, pak je ale třeba provést zápis v uvozovkách kvůli mezeře, tedy C:\"Shell Explorer.reg").
Jsme dotázáni, zda přidat informace do registru

úspěšné vložení (import) je oznámeno

Po restartu PC je vše v původním stavu ...


Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 102.061 ms