Craftcom > Windows > BartPE > BartPE-XPE Megapack
Verze pro tisk
ReatogoXPE


Pokud se vám zdál obsáhlý návod pro BartPE-XPE příliš zdlouhavý a složitý, je právě pro vás určena nejnovější verze programu reatogoXPE, jehož vytvoření zvládne už zaručeně každý, autor se tímto počinem snažil o maximální možné zjednodušení.

Předem chci upozornit, že hlavním záměrem tohoto článku je především jak co nejrychleji a nejednodušeji vyrobit funkční boot CD/DVD a né způsoby editace vlastního nastavení a způsob práce s pluginy. Vycházím z defaultního nastavení autorem programu (reatogo Siegfried Benthin). Podle tohoto návodu se dá potřebné boot CD/DVD vyrobit během chvilky, aniž by jste museli znát nějaké bližší specifikace oproti obsáhlému návodu v rubrice BartPE-XPE, přesto z důvodu některých používaných termínů a způsobu práce s pluginy doporučuji si přečíst i původní článek.

Pod názvem programu reatogoXPE Bundle se vlastně skrývá verze Mega-pack, o kterém jsem se již také dříve zmiňoval. Toto je již návod pro konečnou verzi reatogo-25-6a.exe, kde jsou oproti původnímu návodu pro verzi reatogo-07-6a.exe jisté změny, mimo jiné obsahuje již nový XPE 1.04 (Sherpya), takže jsem se rozhodl pro jeho aktualizaci.

*2007 - Verze balíčku reatogoXPE 25-6a již také není autorem podporována, proto není na autorových stránkách dostupná a byla nahrazena nejnovější verzí reatogo-240, viz. náhled. U této nové verze momentálně není umožněna podpora CZ a SK lokalizace.
V případě zájmu o tuto starší a lokalizovanou verzi, o které pojednává i tento průvodce zašlete email na kontaktní adresu crafcomu.

*2007- Free premium key přímo ze stránek autora programu umožní získat registrační klíč zdarma i pro plnou verzi programu Premium.
(Stažený zip soubor rozbalíme a dvojklikem soubor spustíme a potvrdíme přidání informací do registru).

Autorem je tato licencovaná OEM verze reatogo PEBuilder nabízena v základní verzi zdarma. Za menší poplatek je pak možné aktivovat příjemná „rozšíření“ v podobě Premium front panelu, což je přehledné grafické menu umožňující různá další nastavení.

Díky nesmírné ochotě autora programu reatogo Siegfried Benthin, jehož vstřícnosti si velmi vážím, vám mohu oficiálně představit i plnou verzi Premium.

* Dnem 10.9.2005 je možno tento program používat i v CZ a SK lokalizaci, bližší info najdete ke konci článku.

Upozornění :Balíček reatogoXPE 25-6a je autorem stále vylepšován a zdokonalován, aniž by se momentálně měnilo i číslo verze, proto se můžou vyskytnout některé odlišnosti v náhledech. O těchto případných změnách a vylepšeních naleznete informace na konci článku.

Verze Premium, aneb co tím získáme „navíc“?

Především je to komfortnější a jednoduší nastavování volitelných vlastností výsledného boot CD/DVD.Co lze vše nastavit ?

1. Způsob zobrazování souborů v průzkumníku (buď jako miniatury, podrobnosti, vedle sebe, ikony nebo seznam).
2.
Možnost volby vzhledu (klasika, XP-blue, XP-green, XP-metallic, vlastní vzhled XP).
3.
Způsob zobrazování složek v průzkumníku (klasika nebo styl XP).
4.
Nastavení rozlišení obrazovky (800x600, 1024x768, 1280x960, 1280x1024).
5.
Volba obrázku (tapety) pro pozadí (standardní nebo vlastní).
6.
Volba libovolné barvy pozadí.
7.
Další volitelné funkce jako je WMPlayer, XPE-WMI, Help, Nu2Menu, volba klasického start menu, automatické skrývání hl. panelu, nastavení velikosti Ramdrive (ramdisk) 16MB až 384MB a aktivování AutoRamResizeru (slouží k automatickému uvolňování paměti (Ramdisku), dále volba síťové podpory a vypnutí funkce koše.

Všechny ostatní funkce jsou plně přístupné i v základní verzi.

* Pozorní čtenáři a ti, kteří si osvojili základy konfigurace BartPE-XPE a práce s pluginy můžou si některé tyto volby nastavit i v omezené verzi jinou cestou. Hovořil jsem o této možnosti přímo s autorem a nemá námitek, aby se tato možnost využila a je tato volba na uživateli. Takže přemýšlejte ;).

Záměr autora je tudíž takový, že uživatel získá za menší poplatek nejen komfort při obsluze a nastavování programu co se výsledných vlastností a vzhledu týče, ale také nadstandarty v podobě plné verze ShortcuCreator pro, který umožňuje navíc tvořit pluginy, jenž vyžadují i potřebný zápis do registrů a autoDriveru, umožňující navíc tvorbu ovladačů pro grafické a zvukové karty. Dále je to možnost jednoduchého nastavování Ramdisku až do velikosti 384MB a rovněž pro pokročilejší uživatele výběr spouštění procesů (Post Processing Options) a také zdarma a časově neomezenou aktualizaci programu. Takže je toho už poměrně dost a potřebné boot CD/DVD, tak již vytvoří opravdu každý uživatel, nehledě na množství znalostí v této oblasti.

K čemu jednotlivá ovládací tlačítka na Central front panelu slouží ?

- OEM1 – otevře v průzkumníku adresář obsažený v programu se stejným názvem. V této složce se nacházejí veškeré konfigurační soubory i co se automatické konfigurace týče (tj. cz lokalizace, klávesnice, nastavení domovské stránky IE, fonty, atd.), známé z klasické verze reatogoXPE s typovým označením reatogo-313-103-a.exe, bližší info viz. rubrika BartPE-XPE.

- OEM2- otevře v průzkumníku adresář obsažený v programu se stejným názvem. Slouží pro témata, tj. nastavení vzhledu vašich XP (nutný plugin WindowBlinds).

- Plugin- otevře v průzkumníku adresář obsažený v programu se stejným názvem. Do tohoto adresáře můžeme přidávat své libovolné pluginy. Tento adresář obsahuje tyto základní položky :

1. z-Custom- slouží pro ruční konfiguraci uživatelem jako je nastavení zobrazení a vlastností výsledného CD (soubor má název „z990_Custom_Settings.inf“). Je určen k editaci a změny v nastavení a vlastností výsledného BartPE-XPE pro zkušenější uživatele, což není předmětem tohoto článku a uvádím tuto možnost pouze jako informativní.

2. reatogo autoDriver - bližší info viz. níže.

3. Getting_Started.exe– po rozkliknutí se otevře okno, kde se libovolnou klávesou, proklikáme až k zobrazení okna, kde můžeme stáhnout update programu. Dle volby zvoleného čísla a stisknutí Enter dojde buď ke stažení aktualizace, odložení stažení aktualizace nebo už aktualizaci nepožadovat.
Pokud používáte firewall nezapomeňte toto spojení povolit.

Další 2 okna s názvem "Start-Up Checklist" mají informativní charakter.

V následujícím okně s názvem "WindowBlinds Plugin for XP themes support", jak již název napovídá máte možnost volby stažení pluginu WindowBlinds umožňující změnu vzhledu.

Další okno obsahuje již seznam plugin ke stažení. Zadáte požadované číslo ze seznamu a stisknete Enter, poté dojde ke stažení pluginu a proces se opakuje. Pokud máte program, pro který je plugin určený, standardně nainstalovaný, rozklikněte v něm soubor !autohelp_xxxx (např. !autoHelp_WinZip), tím dojde k překopírování programu do pluginu a o víc se nemusíte starat. Rovněž se současně vytvoří adresář "aspi" s aspi ovladačem a stáhne se soubor winpe-xpsp2-fix.reg pro odstranění problému s omezeným přístupem u XPSP2, viz. info. Některé novější pluginy např. pro WindowBlinds, už umí dokonce požadovaný program stáhnout a spustit jeho automatickou instalaci, takže vše je to opravdu maximálně zjednodušeno.

- Drivers- otevře v průzkumníku adresář obsažený v programu se stejným názvem určenou pro ovladače, všechny ovladače (drivery) lze také umístit do složky „plugin“ v programu.

- Outpot- otevře v průzkumníku adresář reatogoPE obsažený v programu pro ukládání potřebných souborů programem PEBuilder a pro následnou tvorbu výsledného ISO, ze kterého poté vytvoříme potřebné boot CD.

- Root- zobrazí v průzkumníku veškeré soubory v kořenovém adresáři reatogo-25-6a.

- Help- Zobrazí volby pro nápovědu k programu.

- Premium– pro aktivaci tohoto rozšíření (komfortnější nastavování a větší možnosti programu), o kterém jsem hovořil výše je nutné vlastnit registrační údaje.

- ShortcutCreator - spustí utilitu ShortcutCreator, která slouží pro vytváření zástupců na ploše, ve start a panelu snadného spuštění (Quick Launch). Obsluha je rovněž velmi jednoduchá a intuitivní. Toto je standardní verze ShortcutCreator (verze ShortcutCreator pro je přístupná pouze ve verzi Premium).

Touto utilitou editujete (vytváříte změny) v souboru .inf obsaženém v každém pluginu v podobě potřebné syntaxe, která poté určí, kde všude se zástupce vytvoří.

Výsledkem je něco takového :

[Software.AddReg]
0x2, "Sherpya\XPEinit\Programs", "Maxthon", "%SystemDrive%\Programs\Maxthon\Maxthon.exe"
0x2, "Sherpya\XPEinit\Desktop", "Maxthon", "%SystemDrive%\Programs\Maxthon\Maxthon.exe"
0x2, "Sherpya\XPEinit\Quicklaunch", "Maxthon", "%SystemDrive%\Programs\Maxthon\Maxthon.exe"

* Toto je uvedeno na příkladu pro tvorbu zástupce programu Maxthon. První řádek vytvoří zástupce ve Start, druhý na ploše a třetí v panelu snadného spuštění.

Rovněž s touto utilitou můžete vytvářet zástupce pro reatogoMenu.

Pro již zmíněný Maxthon vypadá vytvořená syntaxe pro zobrazení zástupce v reatogoMenu následovně :

[SetValue]
; reatogoMenu-Entry for Maxthon
"reatogoMenu.ini", "Entries", "Maxthon", "%SystemDrive%\Programs\Maxthon\Maxthon.exe"

* Není nutné shortcutCreator vůbec použít, všechny pluginy pro BartPE-XPE, standardně vytvářejí zástupce ve Start a rovněž za předpokladu, že se s tímto spokojíte a nebudete mít v úmyslu používat reatogoMenu.

- Autodriver – spustí utilitu reatogo_autoDriver. Slouží k automatickému vytvoření plugin s ovladači, které máte nainstalovány na svém PC, takže budou obsaženy pouze uvedené typy ovladačů na daném PC.

Obsluha je naprosto jednoduchá. Vybereme si v roletce požadovaný typ ovladačů, tj. Network Drivers (síťové ovladače) nebo Storage Drivers (ovladače disku) a stisknutím tlačítka "Detect" se spustí automatická detekce těchto ovladačů na HDD. V nalezeném seznamu si zatrhněte, které požadujete a při stisknutí tlačítka "Create" se následně vytvoří potřebné adresáře se soubory .inf, obsahující i potřebné soubory, jež jsou součástí ovladače.

* Ve standardní verzi jsou aktivní pouze volby pro Network Drivers (síťové ovladače) a Storage Drivers (ovladače disku). Volby Display Drivers (grafické ovladače) a Audio Drivers (zvukové ovladače) jsou přístupné pouze ve verzi Premium.

- Other Utilities - otevře v průzkumníku adresář tools, který obsahuje mimo jiné i odkazy na stažení různých utilit.

- Repository – otevře vám ve webovém prohlížeči stránku pro stažení dalších plugin.

- Configure – není potřeba toto tlačítko mačkat znovu, slouží pro načtení konfigurace vašeho PC do složky OEM1.

*
Při spuštění programu reatogoXPE Bundle se toto načtení konfigurace provede automaticky.

Rovněž je zde nově možnost aktivace a nastavení hesla, sloužící pro spuštění bootování z CD/DVD až po zadání zvoleného hesla.

- Start PEBuilder – spustí program PEBuilder (licencovaná verze reatogo PEBuilder).


* Pokud nevíte jak tento program ovládat, zde je nový průvodce.

** Instalační CD XPSP2 je nutné. Pokud nevíte, jak vytvořit instal. CD se SP2, případně se vyskytnou problémy při použití XPHome je již toto přesně popsáno v rubrice BartPE-XPE.

Princip načítaní procesů při spuštení programu PEBuilder se provádí v tomto pořadí OEM1>plugin>OEM2.

OEM1 - hlavičky pluginů obsažené v tomto adresáři (konfigurační soubory) se nezobrazují v okně PEBuilder (záměr autora) a načítají se jako první. Tímto počinem chtěl zjednodušit konfiguraci při nastavování systémových plugin, které běžného uživatele jenom zbytečně matou a nemá tušení o jejich funkci.

* Pokud zkušenější uživatelé chtějí u těchto položek změnit stav (Enable=1 nebo 0), musí si nejdříve otevřít příslušný .inf soubor ve složce OEM1a volbu zadat ručně.

Plugin– klasický adresář určený pro vaše pluginy.

*
Veškeré hlavičky souborů (plugin) v tomto adresáři jsou standardně zobrazeny a volbu (Enable/Disable) lze provádět přímo v okně PEBuilder.

OEM2 - totéž jako u OEM1, ale načítá se jako poslední v pořadí.

* Pokud chcete použít vlastní nastavení (což není předmětem tohoto článku), musíte k tomuto účelu použít konfigurační soubor “990 My Custom Settings (<Help> for complete list of options)”, který je potřeba samozřejmě nejdříve zeditovat (bližší informace o této volbě a jejím nastavení najdete v rubrice BartPE-XPE). Poté, ale nestačí pouze tuto položku aktivovat (změnit stav na Yes) v okně reatogo PE Builder, ale musíte rovněž vypnout (změnit stav Enable=1 na 0) v souboru "a_XPE-DEFAULTS.inf" pro defaultní nastavení nacházejícího se ve složce „7-reatogo_defaults” v adresáři OEM1, jinak se výsledné CD opět vytvoří s výchozím nastavením.

Vysvětlivky použitých základních pojmů v článku :

boot CD/DVD– médium, z něhož spustíme operační systém při startu PC. Nutno mít nastaveno správné pořadí bootování v biosu (tj. 1. CD/DVD mechanika).
Plugin
– jedná se o přídavné moduly, což jsou (zjednodušeně řečeno) aplikace třetích stran s úpravou pro práci v BartPE nebo BartPE-XPE (reatogoXPE).
XPE
– jedná se o free plugin, jenž přináší nejen shodné vizuální prostředí z klasických XP, ale především v rozšířených možnostech.
BartPE-XPE
- výsledný produkt v podobě boot CD/DVD s integrovaným pluginem XPE.
reatogo PEBuilder
– licencovaná verze programu PEBuilder.
PEBuilder- základní free program od autora Bart Lagerweij pro tvorbu CD/DVD s BartPE nebo BartPE-XPE.

Hodně úspěchu při tvorbě přeje

Craft


Změny a úpravy :

Info25.12.2005
Jak již Pavel avízoval ve fóru došlo ke zmeně souboru pro aktualizaci balíčku reatogoXPE Get_Plugins.exe přinášející i změnu v grafickém vzhledu výběrového menu.


Info 12.12.2005
Došlo ke grafické úpravě seznamu s autoHelp plugins.

*
Stažení pluginu se provede dvojklikem na požadovaném názvu pluginu v seznamu, uzavření seznamu dvojklikem na nápisu ***Double-Click here to EXIT***


Info
4.12.2005
Na světe je nová verze PEBuilder 3.17 (verze 3.15 a 3.16 byly určeny pouze pro testovací účely). Tato verze již obsahuje také jazykové lokalizace, mimo jiné i CZ (Craftcom Team) a SK (Marián Hikaník).
Nicméně na oficiálních stránkách autora programu ještě není samotný program PEBuilder ke stažení, ale balíček reatogoXPE již jej obsahuje, je ovšem nutné při online připojení spustit utilitu Get_Plugins.exe (C:\reatogo-25-6a\plugin), čímž dojde automaticky ke stažení potřebných nových souborů a potřebná lokalizace se v PEBuilder nastaví automaticky, (lze samozřejmě provést i změnu na jiný jazyk ručně v nastavení programu).


Info 30.10.2005
Nová verze autoDriver obsažená v plné verzi premium již dokáže vyrobit nově i plugin pro modem a zřejmě to není poslední zařízení.


Info
25.10.2005
Autor programu přišel s další dosti podstanou novinkou v podobě ReatogoLogon(neoficiální link pro lepší představu). Máme v plánu po testovacích fázích a doladění některých drobností připravit i bližší seznámení v podobě průvodce jak je na Craftcomu již zvykem.

Info 5.10.2005
V další fázi spolupráce s autorem programu ReatogoXPE (Siegfried Benthin) jsme pro vás také vytvořili CZ lokalizaci (Craftcom Team) a SK lokalizaci (Marián Hikaník) nejen nápovědy k balíčku ReatogoXPE, ale i základní nápovědy k samotnému programu reatogo PE Builder, kterou rovněž obsahuje.

* Pro získání lokalizace nápovědy je nutné program ReatogoXPE aktualizovat pomocí utility v programu Get_Plugins.exe (C:\reatogo-25-6a\plugin).

Info 10.9.2005
Ve spolupráci s autorem programu reatogoXPE (Siegfried Benthin) jsme pro vás vytvořili jeho CZ lokalizaci (Craftcom Team) a SK lokalizaci (Marián Hikaník), díky Mariáne. Rovněž připravujeme SK a CZ překlad nápovědy v programu.

*
Potřebná jazyková lokalizace se u CZ a nově již také u SK verze Windows XP načte automaticky při spuštění souboru reatogo-25-6a.exe (v případě jeho nejnovější verze).
V případě starší verze programu reatogo-25-6a.exe není nutné jej celý stahovat znovu, ale stačí spustit utilitu Get_Plugins.exe (C:\reatogo-25-6a\plugin), čímž dojde automaticky k načtení potřebných nových souborů, v opačném případě nebude u starší verze lokalizace funkční !

** Pro předcházení problému se spuštěním programu, jej doporučuji spouštět z kořene disku C:

Náhledy z verze Premium :

Info 23.8.2005
Při příležitosti 4 měsíců provozu webu Craftcom, byl vydán český uživatelský manuál PEBuilder_Help_CZ.chm pro program PEBuilder (Reatogo PE Builder), obsahující i potřebné obecné průvodce, který je volně přístupný ke stažení v rubrice Plugins.

Info 30.7.2005
Nově je zde také obecný průvodce pro práci s pluginy v rubrice Ladíme BartPE-XPE, kde jsou všechny potřebné základy a postupy vysvětleny.

Info 23.7.2005
U registrované verze Premium došlo ke změnám co se update programu reatogoXPE týče. Došlo k odstranění nalezených chyb, vylepšení některých položek programu a změny k lepšímu zaznamenal i samotný program "Get_Plugins.exe" sloužící pro online update reatogoXPE a stahování plugins. Umožňuje nově i aplikování pouze rozdílových aktualizací nebo stažení všech nových aktualizací po datumu vydání vaší verze reatogoXPE. Autor nezapomněl ani na zálohu starých souborů, které byly aktualizací nahrazeny a všechny změny jsou přehledně zaznamenány v txt souborech, takže zkušenější uživatel má možnost si ověřit co vše bylo upraveno.


Upozornění:

1).
ReatogoXPE není samostatným operačním systémem. Výsledné bootovací CD lze vytvořit pomocí OEM verze programu reatogo PE Builder, který vám z originálního instalačního CD s Windows XP (SP2), vytvoří speciální bootovací tzv. Live CD. Na toto CD se vážou stejné podmínky jako na originální systém Windows, viz. kapitola BartPE a licence na konci článku BartPE-XPE.

2). Jak jsem již na stránkách Craftcomu uvedl, BartPE-XPE umožňuje nejen čtení, ale i zápis na HDD a to i NTFS, z tohoto důvodu se zříkám veškeré odpovědnosti za vaše data i co se plugin týče a cokoliv s tímto CD/DVD činíte, tak pouze na svoji odpovědnost.


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 106.773 ms