Craftcom > Windows > BartPE > Ladíme Bart-PE XPE > Konfigurace > Úprava pro Asus A6JC
Verze pro tisk
ReatogoSDI, úprava pro konkrétní HW (notebook Asus A6JC)

Reatogo, stejně jako BartPE, je koncipováno „univerzálně“ v tom smyslu, že je schopné bootovat na téměř libovolném PC. Já jsem se rozhodl upravit Reatogo přímo na míru svému HW, kterým je nový notebook Asus A6JC (viz moje minirecenze).

Tento článek je napsán na základě zkušeností, které jsem získal při úpravě Reatogo, přidávání a úpravě pluginů tak, aby výsledné Reatogo splňovalo (pokud možno všechny) moje požadavky.

Mezi hlavní cíle patří:
a) dosáhnout prodloužení výdrže akumulátoru
b) připojit se k internetu
c) připojit se k bezdrátové síti
d) pracovat s dokumenty
e) přehrávat filmy a audio
f) vypalovat soubory

Protože je notebook osazen pamětí o kapacitě 2 GB, rozhodl jsem se pro variantu SDI (viz. článek ReatogoXPE SDI). Protože paměti je opravdu dost, chci ji v maximální možné míře využít pro ramdisk, na který pak snadno umístím film (divx) o velikosti asi 700 MB (film umístěný na jednom CD).

* Protože upravované ReatogoSDI má běžet na konkrétním HW, nemá téměř smysl ho testovat ve VMware (přesto jsem pár dílčích testování ve VMware provedl).


Testování ReatogoSDI:

Testování SDI probíhá tak, že se bootuje rovnou z interního hdd (neboť jinak bych musel po každé změně SDI vypálit znovu CD-RW, což velmi zdržuje). Protože dělám velmi mnoho úprav a testů, osvědčilo se mi vytvořit "první verzi", uložit ji do souboru C:\REATOGO.SDI a následně při ladění postupovat takto:
a) pokud upravím jen hodnoty v registrech (tj. změna v pluginu se následně promítne jen do registrů), pak v ReatogoBuilderu nastavím "nevytvářet soubory" (Builder – Nastavení – Nevytvářet soubory), čímž se mi po spuštění vytvoří jen registry, kterými následně přepíšu původní registry v ReatogoSDI
b) pokud přidám v pluginech jen několik souborů, pak nechám jen sestavit registry a přidané soubory do ReatogoSDI nakopíruji ručně, tj. nevytvářím znovu SDI soubor

A jakým způsobem se tedy dá soubor SDI doplnit? Otevřu si ho přes SDILoader jako další disk, přepíšu registry a/nebo dokopíruju soubory, zavřu SDI přes SDILoader. Pak restartuju notebook a z bootovací nabídky vyberu SDI. Po nabootování ověřím, zda jsem nějakým způsobem úspěšně pokročil.

* Jak nabootovat ReatogoSDI z interního pevného disku popisuje druhá část článku Reatogo na pevném disku.



Upravené ReatogoSDI; co mi funguje:


1) grafická karta nVidia GeForce Go 7300
Díky vlastnímu pluginu (kombinace AutoDriver + ruční doplnění) mi funguje nVidia tak jak má, tj. v rozlišení 1280x800 při 32 bitové hloubce. Dokonce je funkční i aplikace PowerMizer (součást ovladačů), která zřejmě slouží k podtaktování grafické karty.

* Pod pojmem „ruční doplnění“ mám na mysli přidání dalších souborů, které AutoDriver nezahrnul do pluginu, ale přesto se používají. Postupoval jsem podle dvou Craftových článků
Jak vytvořit plugin pro ovladač hardware
Průvodce pro práci s pluginy


Po nabootování ReatogoSDI musím nejprve použít program HWPnP ("install devices"), který nainstaluje ovladače pro nalezený hardware (to se týká všech zařízení, nejen grafické karty) a pak změním rozlišení z výchozí hodnoty 1024x768 na 1280x800 v plné 32 bitové hloubce.

2) procesor Intel Dual Core
Dvoujádrový procesor mi v "normálním" Reatogo nefungoval (nerozpoznal se), díky (mírně upravenému) pluginu(určen pro BartPE, ale funguje mi i v Reatogo) mám obě jádra "viditelná", např. ve správci úloh (TaskManager).


3) PCMCIA karta Option Globetrotter
Karta s T-Mobile EDGE je funkční, chová jako modem, diagnostika je v pořádku. Plugin mi obstaral AutoDriver (karta se chová jako modem i síťová karta). Pro zprovoznění internetu je však potřeba o něco víc, než jen plugin pro kartu. Pro připojení se používá T-Mobile Communication Centre, pro který jsem udělal pomocí AutoHelpu jednoduchý plugin.

Po nabootování není možné se bezprostředně připojit, musí se nejdříve spustit služba pro vytáčené připojení (i když EDGE funguje na stejném principu jako GPRS a není to „klasické vytáčené spojení“), Start – Programy – Network – Dialup Networking – 1 Start dialup services.


4) Optická mechanika DVD-RAM GMA 4082N
Pro zprovoznění stačí jen spustit HWPnP („install devices“). Mechanika se sice detekuje jako CD-ROM a ne DVD-RAM, přesto funguje jak má (uložil jsem na DVD-RAM médium soubor).


5) Integrovaná zvuková karta Realtek (snad AC'97)
Zvukovka mi dala největší práci. Ačkoli se zdálo, že plugin je funkční (všechny soubory a nastavení registrů), přesto zvuk nefungoval. Zkoušel jsem postupně svůj vlastní plugin, poté plugin z 911cd.net, opět bez úspěchu. Pak mi Marián poslal svůj plugin, který mi bez problémů fungoval při testování ReatogoSDI ve VMware. Jaký však byl můj údiv, když nefungoval při testu stejné verze ReatogoSDI na Asusu.

Po dlouhém (a téměř marném) pátrání a úsilí jsem zjistil, že nefunkčnost je způsobena chybějící "integrovanou sběrnicí HD Audio" (nikdy jsem o ničem takovém neslyšel). Přidal jsem tedy plugin HDA Bus Audio a zvukovka je funkční.


6) Velký ramdisk
I tohle byl opravdu velký problém. Původně jsem plánoval, že ramdisky budou dva: jeden systémový a druhý datový. Pro data jsem chtěl použít takový ramdisk, jehož kapacita (velikost) by šla měnit za běhu. Bohužel se mi nepodařilo takovou kombinaci ramdisků zprovoznit ve verzi SDI (v „normálním“ Reatogo jsem dosáhl funkčnosti dvou ramdisků – měl jsem jisté zkušenosti z dřívější doby).

Proto jsem hledal ramdisk, jehož kapacita (nastavení velikosti) není omezena. Nejprve jsem použil ramdisk ze staré verze PEBuilderu (3.0.32), jehož velikost sice omezena není, ale v SDI byla maximální velikost 96 MB bez ohledu na to, zda jsem nastavil „pevnou velikost“ nebo použil AutoResizer. Poté jsem zkoušel několik dalších ramdisků (nebylo jednoduché je sehnat), abych zjistil, že v ReatogoSDI prostě nefungují tak, jak by měly. Nakonec to dopadlo tak, že mám co jsem potřeboval. Našel jsem skvělý ramdisk, legálně použitelný zdarma.

Sice mám ramdisk nastaven tak, že se nastaví na pevnou velikost (aktuálně asi 1.28 GB, i když ve skutečnosti se nastaví dynamicky, ale s ohledem na pevnou velikost SDI a velikost RAM je to vlastně velikost pevná), ale nepociťuji žádné omezení. U této verze (fungující v SDI) není úplně jednoduché nastavit požadovanou velikost, proto „dynamické nastavení“.
Případná úprava by mohla zabrat dost času...



7) Opera, internetový prohlížeč
a) Není problém si stáhnout plugin pro Operu a použít ho normálním způsobem. Jenže každý další plugin (a hlavně jeho soubory) zabírají místo v SDI souboru, který se pak (někdy zbytečně) zvětšuje. Protože používám svoje ReatogoSDI k různým účelům a ne vždy se s ním připojuji k internetu, rozhodl jsem se, že si Operu v případě potřeby nainstaluji do ramdisku (je opravdu velký: 1.28 GB).

* Některé aplikace, které jsem zkoušel instalovat ukončily instalaci, protože neběží požadovaná instalační služba. To se týká zejména aplikací, jejichž instalátor používá balíček (formát) msi (přestože může být instalátor ve formě exe souboru). Proto jsem použil plugin Windows MSI Installer. Přesto se instalace nadále nedařily. Na fóru www.911cd.net/forums jsem zjistil, že je nutné ještě tzv. zaregistrovat danou službu, tj. po nabootování spustit příkaz msiexec /regserver Balíček msi používá službu Windows Installer, která sice díky pluginu běží, ale není registrována (tj. balíček msi ji nedokáže použít), proto se služba musí daným příkazem zaregistrovat. Poté už jdou aplikace instalovat.

Dále jsem chtěl, aby Opera použila cache pro dočasné soubory na ramdisku, což je splněno tím, že ji do ramdisku nainstaluji. Při prohlížení internetu se tedy žádné soubory na pevný disk neukládají, vše se odehrává v ramdisku.

b) Existuje však i jiný způsob: tzv. „portable Opera“, tj. přenosná Opera (známá také jako Opera@USB pro její časté použití na flashdisku). Zkopíroval jsem si tedy tuto upravenou Operu na flashdisk a v případě, že se chci připojit k internetu ji buď spustím z flashdisku nebo (ještě lepší způsob) ji umístím do ramdisku – v tomto případě se všechny soubory (i dočasné soubory internetu) umístí na ramdisk).


8) Outpost Personal Firewall
Protože se se svým ReatogoSDI občas připojím k internetu, hodí se mít nějaký firewall. Přímo pro Reatogo existuje plugin pro výborný Outpost Firewall. Pro mou práci (na internetu) mi ho stačí spustit, povolit Operu, během připojování Opery na internet povolit komunikaci (vytvořením pravidla) a je to. Žádné další nastavení jsem neprováděl.


9) Antivir
Kvůli připojení k internetu se kromě firewallu hodí mít i antivir. Na svém PC používám NOD32 (zkušební 30 denní verzi), stáhl jsem si tedy plugin pro NOD32. Aplikace běží, ale nevím zda běží všechny služby které poskytuje (AMON, IMON, ...), nedaří se mi zobrazit některé nabídky (to je možná dáno tou 30 denní verzí, nevím).

*
Je možno rovněž stáhnout přímo pomocí balíčku reatogoXPE další pluginy i pro jiné antiviry (Kaspersky AV, AVG 7, AV Personal, MCAfee Stinger, Norton Antivirus).


10) OpenOffice.org (náhrada za MS Office)
Pro seriózní práci v Reatogo je třeba myslet i na kancelářský balík. S výhodou lze použít (zdarma dostupný) OpenOffice.org (budu používat zkratku OOo) v české verzi. Pro Reatogo opět existuje plugin, který jsem ale po krátké úvaze nepoužil a pouze jsem si zkopíroval složku (s již instalovaným) OpenOffice.org na flashdisk. To má tu výhodu, že OOo můžu z flashdisku spouštět jednak na svém notebooku v ReatogoSDI a pak i na jiném PC ve Windows XP. Nevýhodou neexistence pluginu je, že nemám příslušné položky v menu Start a s OOo nejsou asociovány žádné přípony souborů.


11) Foxit Reader, čtení PDF
Když už mluvíme o „kancelářské práci“, je vhodné mít po ruce také něco pro čtení PDF dokumentů. Místo molocha Adobe Reader (dříve Acrobat Reader) jsem se rozhodl pro Foxit Reader. Pro čtení běžných PDF souborů je naprosto ideální, pokud s ním nemáte zkušenosti, pak prozradím, že tak rychle otevřený a zobrazený PDF soubor jste ještě neviděli :-)

* Pro vytvoření vlastního PDF souboru lze použít již zmíněný kancelářský balík OpenOffice.org


12) Nero, vypalování
Použil jsem běžný plugin pro Nero, když už chci svoje ReatogoSDI používat na běžnou práci, hodí se mít po ruce program na vypalování pro případ, že bych potřeboval přenést větší množství dat a neměl dost místa na flashdisku.

Nero jsem sice netestoval (moje ReatogoSDI umí ukládat na médium DVD-RAM), ale z předchozích sestavení Reatogo vím, že s ním nejsou problémy.


13) VLC, multimédia
Jedním z původních cílů těchto úprav byla možnost přehrávání audio a video souborů. K tomu mi slouží výborný VLC. Má však problémy se soubory, které jsem uložil svým dvb-t příjimačem Yakumo, proto bude nutné podívat se po dalším přehrávači.



Upravené ReatogoSDI; co mi nefunguje:


1) Příjimač digitální televize Yakumo QuickStick dvb-t
Koupil jsem si přijímač digitálního pozemního televizního vysílání, Yakumo, v provedení USB (o něco málo větší než běžný flashdisk), model Yakumo QuickStick dvb-t. Stále se mi však nedaří ho zprovoznit pod ReatogoSDI. Nedá se nalézt jako nový HW (to zřejmě v Reatogo nejde vůbec), ani vytvořený plugin (přes AutoHelp) nefunguje. Funkční není ani instalování ovladače z přiloženého CD – havaruje s nesmyslnou chybou.


2) NOD32
Funguje zřejmě jen částečně, buď bude třeba jiný plugin (pro NOD32) nebo jiný antivirus zmíněný výše.


3) Ramdisk
Ramdisk funguje dobře, ale nedaří se mi ho nastavit na menší velikost. Tím bych uvolnil paměť a mohl bych použít daleko víc aplikací současně. Nicméně stav je takový, že i tak můžu pohodlně pracovat. Důkazem toho je i tento článek, jehož podstatnou část píšu v OOo (při současném připojení k internetu) právě ve svém ReatogoSDI.



Co bych ještě rád přidal:


1) Konfiguraci bezdrátové wifi sítě (již jednou jsem ji na starším notebooku v Reatogo zprovoznil, snad tedy nepůjde o velký problém).

2) SW pro podtaktování, kvůli větší výdrži notebooku při (případném) provozu na akumulátor. Vyzkoušel jsem sice několik aplikací (v normálních WinXP), ale problém je v tom, že otáčky větráku jsou řízeny výhradně teplotou procesoru a disk má tendenci se přehřívat (nad teplotu stanovenou výrobcem).

3) Další přehrávač multimédií, abych se vyhnul některým problémům s (jinak bezesporu výborným) VLC.



Přenosné (portable) aplikace

Portable aplikace (přenosné, umístěné na flashdisku) používám z toho důvodu, chci svoje ReatogoSDI udržet nevelké, zejména kvůli množství obsazené paměti souborem SDI po nabootování. Přestože toho moje upravená verze umí tolik, SDI soubor má jen 300 MB, po nabootování je ještě asi 29 MB volných. Protože na ramdisku je místa dost, aplikace které moje Reatogo neobsahuje kopíruju nebo instaluju do ramdisku. I když si někdy tyto aplikace kopírují některé soubory i na systémový disk (X:), nikdy jich není takové množtví, aby kvůli nedostatku místa na disku X: došlo k chybě. Převážná většina souborů se umístí na ramdisk, kde je místa víc než dost.


Závěr:
Nad úpravou ReatogoSDI jsem již strávil desítky hodin a docela slušně jsem pokročil, i když ne vše funguje podle mých představ. Systém se však nachází ve velmi použitelném stavu (internet, filmy, audio, office, pdf, vypalování, ...) nejen pro zábavu, ale i pro seriózní práci.

Tento článek vám může být inspirací pro vlastní úpravu šitou na míru vašim potřebám. I s podstatně menší pamětí, řekněme 512 MB můžete snadno dosáhnout podobného výsledku jako já (s výjimkou spouštění filmů z ramdisku). Spousta pluginů umožňuje komprimovat soubory (což jsem nepoužil, protože SDI stejně používá NTFS s kompresí souborů), což může trochu místa ušetřit. Navíc se můžete držet tipů uvedených v článku ReatogoLite. S výhodou můžete použít přenosné (portable) aplikace, jak je v článku několikrát zmíněno. Další možností jak ušetřit místo je použít pluginy pro alternativní programy (místo Nera třeba CD Burner XP, ale i mnohem menší utility)...


Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 104.180 ms