Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > Tvorba vlastních kurzorů
Verze pro tisk
WinXP - tvorba vlastních kurzorů


Klasický kurzor myši "šipku" zná asi každý. Windows XP nabízí výběr z velkého množství kurzorů ve složce C:\Windows\Cursors; pokud si ani z této nabídky nevybereme, máme možnost si vytvořit kurzor vlastní. Jednou z aplikací pro vytvoření kurzoru je ArtCursors, jejíž 30 denní zkušební verze je na stránkách www.aha-soft.com


Popis pracovní plochy programu ArtCurs


Po spuštění programu musíme nejdříve zvolit velikost kurzoru v pixelech (obrazových bodech). Windows akceptují pouze velikost 32x32 bodů, nastavíme tedy tuto hodnotu. Barevnou hloubku nastavíme na 256 barev.

Pro snadnější popis jsem očísloval některé prvky okna programu:

(1) záložky (okna) jednotlivých kurzorů
(2) panel nástrojů
(3) barevná paleta
(4) nástroje pro práci se snímky (frames)
(5) náhledy jednotlivých snímků (frames)
(6) vlastní pracovní plocha kurzoru

Animovaný kurzor

Animace kurzoru je docílena opakovaným překreslováním jednotlivých "snímků" (frame) v rychlém sledu po sobě. V programu ArtCursors takový kurzor vytvoříme příkazem New animation z nabídky File.

Vytvoříme si barevnou šipku podobnou té "klasické"

* Pokud nevíte, kde získat obrázek této šipky, stáhněte si ji tady.

Zvolíme vhodnou velikost a barevnou hloubku, tj. 32x32 a 256 barev.

Načteme soubor s definicí šipky příkazem Open z nabídky file a otevřeme soubor šipka.bmp.

Tím se nám vytvořila nová záložka v okně programu ArtCursors, do které se načetl obrázek šipky. Zkopírujeme ho do záložky New Animation 1 (což je náš budoucí animovaný kurzor) pomocí schránky (na záložce se šipkou stiskneme Ctrl+A, Ctrl+C, přepneme se na záložku s animací stiskneme a Ctrl+V). Okolo šipky je bílá barva, ta by se stále zobrazovala, pokud chceme místo bílé tzv. transparentní barvu (bude vždy vykreslena barvou pozadí při pohybu myši), vybereme nástroj Selection v oblasti (2), označíme oblast a stiskneme klávesu Del (smažeme všechna políčka, kde je bílá a požadujeme transparentní). Tím máme vytvořený jeden snímek (frame), další vytvoříme klepnutím na tlačítko New frame (levé tlačítko v oblasti (4)).

Potvrdíme nastavení.

** Políčka s "transparentní" barvou (jsou v programu ArtCursors zobrazeny se šrafováním) nemají skutečnou barvu, ve výsledném kurzoru se použije barva pozadí.

Naše šipka bude měnit několik barev; vyplníme tedy vnitřek šipky konkrétní barvou, např. modrou nástrojem "flood" (plechovka) v oblasti (2). Provedeme požadovaný počet kroků, šipku postupně vyplníme několika barvami (vždy vytvoříme nový "snímek" (frame)).

Hotový animovaný kurzor uložíme příkazem Save as z nabídky File (nejlépe do složky C:\Windows\Cursors).


Použití kurzoru

Pokud máme kurzor hotový a uložený, můžeme ho nastavit místo výchozího kurzoru (šipka). V Ovládacích panelech otevřeme panel Myš, na záložce Ukazatele klepneme na tlačítko Procházet.

Přejdeme do složky C:\Windows\Cursors a vybereme soubor s naším kurzorem. Můžeme vytvořit nové schéma a uložit pod vlastním názvem.

Na závěr nabízím několik vytvořených animovaných šipek ...


Hodně tvůrčích úspěchů přeje Pavel :-).


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 109.787 ms