Craftcom > Windows > Windows XP > Úpravy > Pomoc při kolapsu
Verze pro tisk
První pomoc při kolapsu Windows

Netušíce žádnou zradu, zaparkujeme svoje PC, ať již po načerpání nových informací z internetu a stažení cenných dat, byť mnohdy ze stránek, které dělají BSA nejednu vrásku na čele, či po zdolání dalšího sektoru v nové gamese anebo pročatování několika hodin s kamarády a probírání nového úlovku s kouzelným úsměvem a dokonalou postavou.
Občas se také může stát, že ve slabé chvilce na počítač pustíme škodnou, třeba v podobě ratolestí našich známých (jeden můj kamarád je ironicky nazývá hekři, tj. s oblibou na všechny dotazy systému odpovídají ANO, mající mnohdy až smrtící následky :-) ), ať si mi dříve narozeni můžeme v klidu probrat důležitější věci, netušíce jakého překvapení se nám z tohoto velkorysého kroku může dostat.
Ono rozčarování právě může nastat, když se další den stisknutím tlačítka Power (někteří rukou, někteří nohou) snažíme znovu oživit všechny HW obvody a ono náhle místo naší oblíbené obrazovky s logem okenic na nás začne zlomyslně blikat kurzor na pochmurném černém podkladu, případně nás oslní modrá obrazovka se zlověstnou zprávou typu System Not Found, Systém Windows XP nelze spustit apod. nemilé hlášky.
V některých to může vyvolat paniku a pocit mdloby a začnou zběsile mačkat tlačítko Reset v naději, že je to pouze rozmarná chvilka jejich plechového miláčka. Choleričtější jedinci použiji i jiné hmaty a kopy v naději, že si to objekt jejich hněvu rozmyslí. Ti klidnější se dají do zaříkávání a prošení všemohoucího o zázrak. Nakonec všichni dojdou k závěru, že je něco shnilého v té hromadě součástek zvané PC a začnou bloumat jak systém znovu přiměti k životu…


Po úvodu myšleném trochu s nadsázkou, představujícího spíše uživatele typu BFU chci upřesnit, že záměrem tohoto článku není přesný postup odstranění příčiny krok za krokem jak by se zdálo, těch může být samozřejmě nespočet, ale vyjmenování základních nástrojů s jejichž pomocí můžeme opravu uskutečnit nebo získat zpět svá cenná data, ať již je to třeba celé účetnictví, faktury, diplomové práce nebo naše několikaleté rodinné foto album a jiné pro nás cenné věci, které jsme si stále neměli čas zálohovat na jiné médium :-).

Upozornění:
Návody a nástroje uvedeny v článku jsou už určeny pro zkušenější uživatele mající aspoň základní znalosti v oblasti správy systému. Pokud se přesto rozhodnete používat tyto nástroje bez potřebných znalostí, činíte tak pouze na svoji odpovědnost, protože
některé uvedené postupy můžou být potenciálně nebezpečné pro neznalého uživatele.


Nejdříve několik typů, jak se pojistit pro snadnou obnovu systému, neboť jak s oblibou říkám, kdo je připraven… není překvapen!


1. Bod obnovení (Win ME a XP)
U WinME je to celkem fraška, ještě jsem nezažil, aby obnova systému byla tady funkční, u XP je to už mnohem lepší a většinou i funkční a mnohdy nám dokáže poměrně snadno vytrhnout onen pomyslný trn z paty. Pro vytvoření bodu obnovení stiskněte Start / Programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Obnovení systému. Zvolte možnost Vytvořit bod obnovení a klepněte na tlačítko Další a nazvěte si tento bod obnovení dle libosti, pokud možno výstižně a tlačítkem Vytvořit se spustí proces vytváření. Bod obnovení se rovněž vytváří automaticky, např. při nainstalování nového programu nebo ovladačů. Můžeme také manuálně nastavit posuvníkem velikost úložného prostoru pro tyto body obnovení a dle toho i jejich sekvenci vytváření (Tento počítač / pravé tlačítko myši / Vlastnosti / Obnovení systému). Doporučuji ponechat sledování pouze na systémovém oddílu, tj. C:, u ostatních diskových oddílů vypnout.
V případě potřeby obnovení systému zvolíme z nabídky položku Obnovit předchozí stav počítače a klikneme na tlačítko Další, kde si ze zobrazeného kalendáře zvolíme požadovaný bod obnovení a pro pokračování stiskneme opět tlačítko Další. Následně dojde k restartu PC a k případné obnově systému. Záměrně volím slovo případné, protože ne vždy je obnova úspěšná.


2. Nástroj Zálohování (Win2000 a XP)
Tento nástroj nalezneme ve Start / Programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Zálohování. V případě Windows XP Home si musíte tento program doinstalovat sami z instalačního CD Windows, neboť není součástí standardní instalace. V nástroji zálohování můžeme zvolit průvodce, ale je lepší a rychlejší si potřebné parametry nastavit bez něj. Můžete si rovněž vybrat co všechno chcete zálohovat a rovněž umístění potřebné zálohy. Tento způsob má tu výhodu, že vám umožňuje i opravu poškozených nebo doplnění chybějících souborů.

*
Nefunguje ovšem při použití zálohy z jiné instalace byť stejného systému Windows.3. Vytvoření kopie (image) disku.
Nejsnadnější a nejspolehlivější způsob zálohy nejen systému, ale i dat nebo celého disku.
Pro tento účel existují speciální programy pro vytvoření tzv. image (obrazu disku) v podobě souboru o volitelné komprimaci a tím i ovlivnění jeho výsledné velikosti. Z nejznámějších a placených produktů jsou to Acronis True Image, Drive Image 2002, Norton Ghost nebo Paragon Partition Manager a z kategorie freeware Partition Saving, DriveImage XML. Některé tyto aplikace umožňují i tvorbu image v podobě bootovacího média (CD nebo DVD).
Doporučuji používat tyto programy pokud možno v jejich bootovacích DOS verzích, můžete se tak vyhnout různým problémům. Výjimkou je Live CD s BartPE, kde lze s programem pro vytvoření image pracovat přímo ve win32.
Obrovskou výhodou těchto aplikací je, že v případě havárie systému jej jednoduše obnovíte do původního stavu v jakém byl při vytváření zálohy, aniž byste museli věnovat více času než je nutné hledáním a odstraňováním případné chyby.

* Někteří výrobci již dodávají převážně k notebookům standardně i takovýto image obraz na CD nebo přímo na HDD.
* Aplikace Acronis True Image umožňuje dokonce vytvářet inkrementální neboli rozdílové zálohy obrazu disku nebo jeho oddílů. Výhodou tohoto řešení je stále aktuální image disku a poměrně malá velikost těchto rozdílových záloh.
* Po vytvoření image disku nebo oddílu disku doporučuji ještě jeho kontrolu (ne všechny uvedené programy však toto umožňují).
* V případně tvorby záložního disku můžete použít utility pro kopírování disku jako je DrvCloneXP, HDCopynebo přímo utility výrobce disku (např. pro Seagate utilita DiscWizard Starter jak ve verzi pro Windows nebo boot FDD nebo CD).Nástroje pro opravu systému


1. Stav nouze
V případě, že se systém odmítá spustit, stiskneme při jeho opětovném startu po obrazovce výpisu informací z BIOSU klávesu F8 (WinXP), čímž se dostaneme na obrazovku, kde si můžeme zvolit položku Poslední známá funkční konfigurace. Tím dojde k obnovení systému za předpokladu, že se jedná pouze o nějakou drobnější chybu, např. v podobě konfliktu nově nainstalovaného ovladače. Každopádně v případě problémů z důvodu poškozeného nebo chybějícího souboru tady neuspějeme. Rovněž můžeme pokračovat ve spuštění počítače ve stavu nouze a to jak s podporou sítě nebo bez ní. Bližší info zde.


2. Konzola pro zotavení (WinXP Pro/Home, Win2000, Win2003)
Konzolu pro zotavení využijeme tehdy, pokud se Windows odmítnou spustit i ve stavu nouze. Neumožňuje už ovšem spustit žádné externí programy a je vybavena pouze 30 příkazy. Ale i přesto zde můžete nahradit poškozené soubory registru jejich zálohami, dále obnovit ze zálohy systémové soubory nebo i trvale zakázat spuštění některých služeb.

Můžeme ji spustit nabootováním z instal. CD Windows, přesný postup naleznete zde.

Rovněž si ji můžeme přímo nainstalovat jako možnosti spuštění, přesný postup naleznete zde.

Potřebné příkazy pro konzolu naleznete zde.

Podrobnější info co se příkazů týče.


3. CD s Recovery Konsole
Přesný postup její tvorby naleznete ve článku XP Recovery.


4. Boot disketa NTFS4DOS
Bližší seznámení a její vytvoření naleznete v úvodní části článku Multiboot CD 1.2.


5. Live CD, případně Multiboot CD
Jedná se o médium z něhož spustíme operační systém a programy při startu PC (nabootováním) bez nutnosti instalace nebo zápisu na pevný disk. Pro zápis se v tomto případě využívá operační paměť počítače, kde se vytvoří tzv. Ramdisk, viz. slovník.
Na tomto CD, případně DVD nebo USB flash disku můžeme mít libovolné programy a utility nejen pro záchranu systému, dat, ale lze jej využít i jako záložní systém pro standardní práci na PC.

BartPE (reatogoXPE)
Výrobě a konfiguraci jsou zaměřeny i tyto stránky a všechny potřebné informace jsou již uvedeny ve FAQ.

UBCD4Win
Potřebný návod naleznete v průvodci UBCD4Win.

Live CD linuxových distribucí (převážně již v podobě vytvořeného iso souboru)
Mezi nejznámější v české lokalizaci patří:

Slax
Danix
Kubuntu

* Problém při použití těchto linuxových Live CD může nastat při zapisování na HDD s formátem NTFS, kde zápis není 100% jako u Live CD založených na Windows!

UBCD
Multiboot CD s free nástroji. Ke stažení již v podobě vytvořeného iso souboru.


7. Manuální oprava registru
Na netu jsem narazil na zajímavou možnost v podobě uvedeného postupu. Zatím jsem ovšem neměl potřebu jej vyzkoušet, takže netuším jak dalece je účinný ;o).Nástroje pro obnovu dat

Závěrem uvádím několik programů pro obnovu dat nejen na HDD, ale i na paměťových kartách jak z oblasti shareware tak hlavně freeware.

* Záměrně uvádím odkazy na stažení z českých stránek, kvůli základním informacím o aplikaci v češtině, kde jsou samozřejmostí i odkazy na stránky výrobce programu.

Upozornění:
• Základem úspěšné obnovy dat je především nic neinstalovat ani zapisovat na disk, ze kterého chceme data obnovit!
• V případě, že se jedná o instalaci programu pro obnovení dat, provedeme jeho instalaci na jiný disk! Obnovu dat rovněž provádíme na jiný disk!


Shareware:

GetDataBack (existuje zvlášť pro verzi FAT32 a zvlášť pro NTFS)
O&O UnErase
r-studio
File Scavenger
PC Inspector File Recovery
Easy Recovery

Freeware:

Restoration
FreeUndelete
Drive Rescue
Zero Assumption Digital Image Recovery (pro paměťové karty)


Určitě jsem tady neuvedl všechny možné nástroje pro obnovu dat, ale spíše ty nejznámější.

Závěrem všem přeji, aby jste tyto nástroje potřebovali co nejméně a pokud už, tak ať se vám pomocí uvedených možností podaří systém nebo ztracená data obnovit.


Craft


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 120.658 ms