Craftcom > Windows > Multiboot CD > Multiboot > Podpora diakritiky
Verze pro tisk
Multiboot CD s podporou CZ znaků v menu

V dnešním článku si rozšíříme naše Multiboot CD o podporu českých znaků v textovém menu.

České menu pro Multiboot CD

Naše Multiboot CD je založeno na kombinaci CDShellu s integrovaným BCDW modulem. Pokud se rozhodneme pro použití textového menu, pak nemáme k dispozici češtinu a veškerý text je nutné psát "cesky", tj. bez háčků a čárek. Naštěstí CDShell podporuje "zavedení fontu"; pokud tedy použijeme správný font, naše menu může být plně české.

Nějakou dobu jsem sháněl český font, který by odpovídal potřebám CDShellu. Nakonec jsem dostal jeden použitelný font, který však používá pořadí znaků ("kódování") podle tzv. kódu bratří Kamenických (pamětníci z dob DOSu jistě ví...). To není příliš na překážku, avšak český text pro textové menu připravený textovým editorem ve Windows (v kódové stránce 1250) není použitelný.

Řešením je použít výborný český free textový editor PSPad (www.pspad.com) díky Janu Fialovi, se kterým je překódování souboru maličkost. Otevřeme naše menu (soubor cdshell.ini) v PSPadu, přepíšeme texty "česky" a změníme kódování v nabídce Formát příkazem Kamenických (CP895). Nesmíme zapomenout přidat příkaz pro načtení českého fontu, proto jako úplně první řádek souboru uvedeme příkaz "font cz.fnt" (bez uvozovek), následně soubor cdshell.ini uložíme.

* Pokud si otevřete tento soubor v Poznámkovém bloku, uvidíte v případě většiny českých znaků nesmysly. Nic se ale neděje, v našem Multiboot CD bude vše zobrazeno korektně.

** Pro správnou funkci umístěte soubor s českým fontem cz.fnt do stejné složky, kde se nachází soubor cdshell.ini.

Vytvořte Multiboot CD běžným způsobem, na postupu se nic nemění. Český font je zaveden do doby, než přejdete do konzoly CDShellu (zde je zaveden standardní font). Pokud byste z nějakého důvodu potřebovali použít český, napište v konzoli příkaz "font cz.fnt" (bez uvozovek).
Za pozornost děkuje

Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 102.854 ms