Craftcom > Windows > Windows XP > XP Recovery Console
Verze pro tisk
XP Recovery


XP Recovery Console (Konzola pro zotavení)


Co budeme potřebovat: instalační CD WinXP (stejnou verzi, jakou máme instalovanou v PC) nebo 6 instalačních disket WinXP, 6 prázdných disket (volitelně), WinImage (volitelně), vypalovací SW (např. Nero), soubor XPReco.zip.

Recovery Console je miniaturní verze WinXP, která bootuje do textového režimu. S její pomocí lze provádět "záchranné práce" na systému XP, který nebootuje (namátkou: oprava boot sektoru, oprava MBR, povolení/zakázání služeb, nakopírování systémových souborů v případě jejich poškození, ...).

Na internetu najdeme spoustu návodů na vytvoření CD s Recovery Console, většina z nich je však docela náročných. Mnou předložený postup je relativně snadný ...

Získání souborů

K získání souborů tvořících Recovery Console jsou možné 2 způsoby:

A). použijeme instalační CD WinXP
Pokud budete postupovat podle této varianty, použijte CD se stejnou verzí XP (týká se i Service Packu) jako máte nainstalovanou na svém PC.

Vložte CD WinXP do mechaniky a přes příkazový řádek (Start-Spustit-cmd) zadejte
D:\i386\winnt32.exe /cmdcons (místo D: použijte skutečné označení jednotky CD-ROM)

Tím se jakoby spustí instalace WinXP (jen zdánlivě), která nám na systémovém disku (tam kde máme naše WinXP) vytvoří v kořenovém adresáři skrytou složku cmdcons, která obsahuje zmíněné soubory.

Dále pokračujte nadpisem Vytvoření XP Recovery CD (přeskočte B).

B). použijeme spouštěcí diskety WinXP
Spouštěcí diskety získáme od Microsoftu zde.
Vyberte si správnou verzi, jak jazykovou (českou) tak i pro systém Home nebo Professional, s ohledem na Service Pack.

Pokud máte WinXP CZ Professional SP2 zde.
Po spuštění staženého souboru uvidíme něco takového.

Nyní máme 2 možnosti: buď postupně vložit 6 disket do mechaniky (a zadat programu cestu A:) a zapsáním souborů vytvořit spoutěcí diskety nebo ... nebo použít hlavu a dostat se k souborům jiným způsobem.
Nezavírejte spuštěný program (spouštěcí instalační diskety) a přejděte v Průzkumníku na C:\Documments and Settings\uživatel\Local Settings\Temp a vyhledejte poslední vytvořený adresář (měl by to být IXP000.TMP), ve kterém je uložen obraz 6 disket (cdboot1.img až cdboot6.img).

* Neukončujte spuštěný program (spouštěcí instalační diskety), jinak budou obrazy disket smazány!

Zkopírujte si soubory do libovolné složky a ukončete program (spouštěcí instalační diskety). Nyní pomocí WinImage otevřete postupně obrazy disket (cdboot1.img až cdboot6.img) a jejich obsah uložte (extahujte) do této složky. Smažte obrazy cdboot1.img až cdboot6.img (již nebudou potřeba).

Vytvoření XP Recovery CD

Vytvoříme si pracovní složku, ve které vyrobíme XP Recovery Console CD, např. D:\Projekty\WXP Recovery. Do ní rozbalíme obsah archivu XPReco.zip.

Do složky recp (název složky neměňte, jinak CD nebude funkční!) zkopírujeme soubory Recovery Console, získané buď variantou A).nebo B).

* Pokud použijete postup dle varianty A)., pak ve složce recp smažte soubor winnt.sif (důležité!)

** Kromě dalších se nám rozbalily soubory s názvy "WIN51", "WIN51IP" a "win51ip.SP2". Jsou to tzv. "flag files", které naleznete v kořenovém adresáři instalačního CD WinXP (pro každou verzi XP se liší). Pokud nemáte WinXP Pro SP2, pak je smažte a nahraďte všemi WIN51*.*, které najdete na svém instalačním CD WinXP.

Zkontrolujte obsah souboru !make_iso.cmd (rozbalil se do naší pracovní složky, lze ho otevřít v poznámkovém bloku), zda jeho poslední parametr je název naší pracovní složky (pokud máte jinou pracovní složku než D:\Projekty\WXP Recovery, pak upravte poslední parametr v uvozovkách).

Pokud vše proběhlo bez chyb, vytvoří se iso obraz s názvem XPREcovery.iso, který můžeme vyzkoušet např. ve VMware nebo rovnou vypálit na CD. Velikost iso obrazu je v závislosti na použitých souborech asi 8 až 10 MB.

Další text se týká CD vytvořeného variantou B).: Po nabootováni z CD vidíme něco takového.

První bod se nás netýká; nemůžeme XP instalovat, když máme na CD jen pár MB dat. Zajímá nás druhá volba - stisknutím klávesy R docílíme spuštění Recovery Console (Konzola pro zotavení).
Pokud ji použijeme na PC, kde nejsou nainstalovány WinXP, pak uvidíme následující stav.

Daleko běžnější je spustit ji na PC, kde máme WinXP, pak se k instalaci musíme přihlásit platným heslem.

Seznam příkazů, které lze použít zobrazíme zapsáním příkazu help.

Za pozornost děkuje Pavel :-).


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 103.036 ms