Craftcom > Windows > BartPE > Ladíme Bart-PE XPE > Konfigurace > ReatogoXPE Nero
Verze pro tisk
ReatogoXPE Nero


Reatogo se často používá v situaci, kdy se potřebujeme dostat k datům na pevném disku počítače. Pokud nestačí data zkopírovat na externí disk (např. usb flash disk), pak je obvyklým požadavkem jejich vypálení na CD.

Pokud má počítač 2 optické mechaniky, pak nám nic nebrání v cestě: z jedné mechaniky nabootujeme CD Reatogo s Nerem (nebo jiným vypalovacím programem) a data vypálíme pomocí druhé mechaniky. Jestliže má však PC jen jednu optickou mechaniku (což je častější případ), nabízí se použít verzi SDI , celé Reatogo nabootovat do RAM, vyměnit CD za prázdné a vypalovat.

Existuje i další možný postup, jak na PC s jednou mechanikou po nabootování Reatogo vypalovat data na CD. Celá finta spočívá ve využití multisession na CD. Pak není nutné zavádět Reatogo do RAM ani vysunout a vyměnit médium. Data se vypalují na to stejné médium, ze kterého jsme nabootovali !


Co budeme potřebovat:

• Reatogo
• Nero verze 6 (moje verze je 6.3.1.10)
• CD nebo CDRW (pozor, postup není vyzkoušen na DVD!)

* Uvedený postup je vyzkoušený a plně funkční (použil jsem Nero, jiný vypalovací program jsem netestoval).


Použijeme plugin Nero_autoHelp (lze stáhnout přímo z Reatogo stejným způsobem jako ostatní autohelp pluginy). Vytvoříme Reatogo běžným způsobem (nastavte si dostatečně velký ramdisk, bude sloužit jako cache pro vypalované soubory).

* Jako cache v Neru pro vypalované soubory lze sice použít i adresář na pevném disku, pokud je ale disk poškozený je lepší použít ramdisk.


V Reatogo necháme pouze vytvořit iso soubor (nebudeme ho vypalovat). K vypálení na CD nebo CDRW (připomínám že DVD jsem netestoval) použijeme Nero a jeho schopnost vypálit iso obraz.

* Používám anglickou verzi Nera, obrázky jsou proto s anglickými nabídkami a příkazy, podle nich však jistě zvládnete i českou verzi Nera :-)

Zvolíme vypálení obrazu

[ReatogoNero00.PNG]


V dialogovém okně je důležité nezatrhnout „ukončení CD“ (Finalize CD), jinak nebude postup fungovat.

A to je vše co se týká přípravy boot CD s Reatogo a Nerem. V podstatě jsme vypálili multisession CD, jehož první session je bootovatelný iso obraz.

Po nabootování z tohoto CD Reatogo spustíme Nero. Vybereme novou kompilaci, na záložce Multisession vybereme Continue Multisession disc (tj. další „oddíl“ na CD).

Vybereme stopu na kterou se bude navazovat.

Odsouhlasíme upozornění Nera.

Nastavíme cache (vyrovnávací paměť) pro vypalované soubory (na obrázku je použit ramdisk B:)

Odsouhlasíme problém s dlouhým názvem.

Teď už nic nebrání v cestě vypalování, data vypálíme na stejné CD (CDRW), ze kterého jsme bootovali. Protože naše Reatogo má velikost kolem 300 MB, lze vypálit asi 400 MB dat.


Upozornění: z takového CD (po vypálení dat) už nepůjde nabootovat. To platí pro většinu PC (zřejmě to má na svědomí BIOS a řadič mechaniky), počítejte tedy s tímto omezením. Pokud takové CD na vašem PC úspěšně znovu nabootuje, berte to jako bonus.
Vaše nápady, rady a podněty očekávám v diskusi ve fóru.

Za pozornost děkuje Pavel


© 2005 - 2011 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Stránky vyhovují standardům: HTML 4.01 · CSS 2 · RSS 2
Čas zpracování: 103.962 ms