pridať k obľúbeným | kontakt

   

» WORLD COMMUNITY GRID

   

Projekt na podporu ľudského Genómu (Human Proteome Folding Project)

www.craftcom.net

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Pri prechádzaní informačnej diaľnice, akou je práve internet som spoznal i tento zaujímavý a záslužný projekt, ktorý nie je len o počítačoch, ale predovšetkým o nás o ľuďoch a ochote pomôcť a podporiť správnu vec.

Popredu chcem upozorniť, že sa nejedná o žiadny Hoax, ani nehrozí žiadne nebezpečenstvo, čo sa vášho PC týka.  Rovnako, vidieť za všetkým len finančnú stránku veci, tu nie je na mieste.

Tento projekt sa snaží zaistiť vedcom zaoberajúcim sa výskumom zhubných chorôb potrebné dáta (výpočty) a špecifikovať tak biologické funkcie všetkých ľudských bielkovín, vďaka čomu sa môže urýchliť vývoj potrebných liekov proti chorobám ako je rakovina, HIV/AIDS, SARS alebo malária.

Do projektu sú rovnako zapojené: IBM Corporation, United Devices, Semiconductor Industry Association, United Way of New York City, Information Technology Association of Canada, Marist College….viď stránka projektu.

Možno sa raz podarí nájsť účinný liek proti chorobe ako je práve rakovina a zastaviť tak jej nemalý vzostup na celom svete, ktorá ovplyvňuje životy nielen chorých, ale i ich blízkych.

Pritom každý z vás na tom môže mať svoj kúsok zásluhy, zapojením sa do tohto zmysluplného projektu, ktorý nikoho nič nestojí, len vôľu a ochotu pomôcť.

A v čom to celé spočíva ?

Princíp spočíva vo využití výpočtového výkonu počítačov pripojených na internet. Pri boji so zhubnými chorobami vedci potrebujú spočítať zložité výpočty (skúmajú sa proteíny). Tieto výpočty  samozrejme prebiehajú v patrične zariadených vedeckých laboratóriách na výkonných strojoch. Výpočty sú veľmi zložité a hlavne náročné na čas. Pre urýchlenie výpočtu je však možné využiť práve výkon vašich počítačov. Pokračovanie je  tu

Stránka projektu:
http://www.worldcommunitygrid.org


Hrdina a skeptik je každý, ale iba do tej doby, než ho choroba zasiahne priamo alebo niekoho jemu blízkeho... 

Craft

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.