pridať k obľúbeným | kontakt

   

» MINIBASTLÍRNA

 
Ako regulovať otáčky ventilátora
autor : Craft   www.craftcom.net   (15.4.2005)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )

Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Pre všetkých  čo riešia problém ako lacno, jednoducho a pritom spoľahlivo vyriešiť reguláciu otáčok ventilátora v PC.

Dá sa to riešiť hneď niekoľkými spôsobmi:

- Zníženie napätia pomocou odporov alebo výkonovým potenciometrom.

- Zapojenie na neštandardné napätie (5V, 7V).

- Sériovým zapojením ventilátorov.

- Regulátormi napätia, čo je najrozumnejší variant nemajúci žiadne obmedzenia, ani čo sa merania otáčok týka.

Zapojenie vychádza zo základného zapojenia stabilizátora s obvodom LM317 (schéma č.1) za použitia reostatu (potenciometra). Neodporúčam ho používať pre reguláciu otáčok ventilátora pre CPU. Nedopatrením totiž môžete nastaviť otáčky ventilátora, tak malé, že sa už pri budúcom spustení nemusí bezpečne rozbehnúť a mohlo by dôjsť k zničeniu CPU.

Tento problém sa rieši (schéma č.2 alebo schéma č.3), podľa typu použitého termistoru. Pri tomto zapojení sú zaručené min. otáčky ventilátora a naviac je tu použitá jednoduchá termoregulácia.

Osobne toto zapojenie používam pri ventilátore na CPU, HDD a vyfukovacieho na zadnej stene skrinky, takže celkom 3 ks. A to ticho naozaj stojí za trochu práce.

Samozrejme nezabudnite na nutné chladenie stabilizátora LM317 prídavným chladičom. Koho by napadol variant pripevniť stabilizátor na stenu skrinky a ušetriť tak chladič, musím upozorniť na podstatnú vec a tou je napätie cca. 5V na púzdre LM317. Dá sa to však previesť za použitia sľudovej podložky s umelohmotnou skrutkou (dá sa to kúpiť ako celok), takže vzájomné odizolovanie je nutné.


Schéma č.1 :

Základná schéma doplnená o kondenzátor pre zlepšenie stability výstupného napätia.


Schéma č.2
Schéma č.3


Zapojenie s termoreguláciu podľa typu použitého termistoru.

* Aby nedocházelo k nejasnostem okolo typu použitého termistoru v návodu, v případě č.2 se jedná o použitý typ termistoru NTC (negativní teplotní charakteristika) a v případě č.3 PTC (pozitivní teplotní charakteristika). Osobně jsem použil běžný typ, tj. NTC (vyšší teplota=nižší odpor) - schéma č.2.

Umístění termistoru:
CPU - přímo mezi žebra chladiče nebo ti zručnější mohou chladič na vhodném místě i navrtat, přichytit pomocí pár kapek sekundového lepidla a zbytek prostotu vyplnit teplovodivou stříbrnou pastou.
HDD - čidlo (termistor) umístit u nejvíce se zahřívající části HDD, tj. zespod (ze strany součástek). V případě, že se jedná o HDD, který již od výroby nemá kryt spodní části, doporučuji si počínat opatrně, aby nedošlo k poškození nebo zkratu na straně plošného spoje.
Vyfukovací ventilátor - osobně jsem jej umístil do blízkosti chladiče CPU, kde se zdržuje nejvíce tepla ve skříni.Upozornenie :

Zriekam sa zodpovednosti za prípadnú škodu spôsobenú neodbornou manipuláciou
.

 

© 2005 - 2007 Craft, www.craftcom.net

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.