přidat k oblíbeným | kontakt

   

» UPRAVUJEME WIN XP

 
QEMU, virtuální počítač
autor : Pavel   www.craftcom.net   (12.2.2006)


Česky          Slovensky

Verze pro tisk

Na našich stránkách jsme se již setkali s virtuálním počítačem vytvořeným ve VMware. Ke stejnému účelu můžeme použít i QEMU, který je oproti VMware podstatně "menším" programem, pro základní použití je však dostačující.Instalace :


Aktuální verzi QEMU najdete zde. Výhodou QEMU oproti VMware je fakt, že se jedná o freeware. Doporučuji ještě stáhnout grafický manažer pro QEMU, program QEMU manager (opět freeware).

Instalaci zahájíme poklepáním na soubor QemuInstall-0.7.2.exe (současná verze 0.7.2), odsouhlasíme licenci (přepínač accept) a pokračujeme klepnutím na Next.


Ponecháme výchozí nastavení cílové složky a pokračujeme dále v instalaci.


Po ukončení instalace se program zeptá, zda má stáhnout obrazy s instalovanými operačními systémy, klepneme na tlačítko Ne.


Instalaci manažeru zahájíme nejprve jeho rozbalením (archiv zip). Vzhledem k tomu, že oba programy spolu budou spolupracovat při práci na virtuálním počítači, doporučuji zkopírovat obsah rozbaleného archivu (složku qman20) do složky s instalací programu QEMU, tj. C:\Program Files\Qemu (není podmínkou).Vytvoření virtuálního PC :

Spustíme QEMU Manager (C:\Program Files\Qemu\qman20\QemuManager.exe), při jeho prvním spuštění jsme dotázáni na cestu k programu QEMU


Nastavíme tedy správnou cestu (ve výchozím nastavení C:\Program Files\Qemu) a pokračujem klepnutím na Next.


Vybereme akcelerátor QVM86, a pokračujeme.


Ponecháme výchozí nastavení pro ukládání obrazů disků s operačními systémy a pokračujeme dále


Konfiguraci před prvním spuštěním manageru zakončime klepnutím na tlačítko Save Default Profile.


Pokud vše proběhlo správně, uvítá nás okno manažeru.


Práce s QEMU je díky QemuManageru velmi podobná práci s VMware. Vytvoření nového virtuálního počítače zahájíme klepnutím na první (levé) tlačítko na panelu nástrojů (lokální nápověda: Create new Virtual Machine). Zadáme název virtuálního počítače (např. První)


Můžeme vybrat (volitelně), jaký operační systém v tomto virtuálním počítači budeme instalovat (není nutné) a nastavíme množství operační paměti, která se virtuálnímu počítači přidělí při spuštění, pokračujeme klepnutím na Next.


Dále vybereme pevný disk, který bude připojen k virtuálnímu počítači (zatím žádný takový nemáme, vybereme tedy Create New Virtual Drive)


Pokud zakládáme nový disk (bude simulován souborem na skutečném pc), zvolíme jeho název (umístění ponecháme výchozí).


V dalším kroku zvolíme jeho velikost v MB, pro účely tohoto článku jsem zvolil jen 64 MB, a typ souboru, kterým bude simulován pevný disk virtuálního pc; zde máme na výběr Qcow (nativní formát QEMU), RAW a VMDK (formát, kterému rozumí VMware). Pokud budete s obrazem disku pracovat i jinde než v QEMU, doporučuji RAW (do jisté míry univerzální formát) nebo VMDK (přenositelnost do VMware). Zvolíme např. formát RAW.


Pokračujeme klepnutím na Next, ponecháme výchozí profil (žádné nastavení neměníme) a v posledním okně průvodce klepneme na tlačítko Save Virtual Machine


vytvoří virtuální počítačSpuštění virtuálního PC :

Protože nový pevný disk není připraven pro použití (neobsahuje oddíly, není formátován), připojíme obraz spouštěcí diskety (např. MSDOS, FreeDOS, spouštěcí disketa Win98).
Poklepáním na název virtuálního PC (První) zobrazíme dialogové okno pro jeho konfiguraci. Přepneme se na druhou záložku s názvem Disk Confiuration.


Klepnutím na tlačítko vpravo od textu Floppy Disk A: (fda:) otevřeme okno pro výběr obrazu diskety (v tomto případě jsem vybral freedos.ima). Ješte bude nutné zatrhnout zatržítko Boot from Floppy Disk. Klepnutím na tlačítko Save okno zavřeme.


Spuštění virtuálního PC zahájíme 3. tlačítkem zleva na panelu nástrojů (lokální nápověda: Launch selected Virtual Machine).
Virtuální PC nabootoval z obrazu diskety (freedos.ima). Následuje vytvoření oddílu (fdisk), po restartu jeho formátování. Na takto připravený disk můžeme instalovat operační systém ...

* QEMU umožňuje použít pro bootování i z obrazu CD, podobně jako VMware.


Hodně úspěchů s virtuálními PC přeje Pavel :-)


>>Přidat komentář ke článku<<
 

© 2006 Pavel Kříž, www.craftcom.net

^ nahoru ^

< zpět <

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.