pridať k obľúbeným | kontakt

   

» LADÍME BARTPE-XPE

 
Ako na zmenu vzhľadu
autor : Craft   www.craftcom.net   (29.8.2005)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

BartPE Shell Nu2Menu :

Z dôvodu jednoduchosti štandardného shellu Nu2Menu je to návod obmedzený len na zmenu pozadia na ploche (wallpaper) a vzhľadu tlačidla Štart.


Zmenu pozadia môžeme previesť niekoľkými spôsobmi :

A). Najjednoduchšou variantou je zámena stávajúceho súboru bartpe.bmp v koreňovom priečinku programu PEBuilder (C:\pebuilder313) za vlastný obrázok s príponou .bmp s rovnakým názvom tj. "bartpe.bmp" o veľkosti 800x600.

B). Túto druhú možnosť uvádzam iba ako informatívnu. Ak chceme použiť vlastný názov obrázku, musíme už previesť zmenu v súbore pebuilder.inf (C:\pebuilder313). Otvoríme si ho napr. pomocou aplikácie "Poznámkový blok" štandardne obsiahnutej vo Windows, ďalej klikneme na položku "Úpravy - Hľadať" a zadáme požadovaný názov tj. bartpe.bpm.
Hneď na začiatku je prvá položka v tvare "bartpe.bmp=2". Tú musíme prepísať názvom svojho súboru, napr. "obrazok01.bmp". Zmena bude vyzerať takto "obrazok01.bmp=2". Táto položka nám zaistí prekopírovanie súboru na CD. To však nestačí, musíme zmeniť ďalšiu položku, ktorú si nájdeme rovnakým spôsobom ako tú prvú.
0x2, "Control Panel\desktop", "WallPaper", "%systemroot%\system32\bartpe.bmp" a názov opäť prepíšeme. Výsledkom (v našom prípade) bude tento tvar :
0x2, "Control Panel\desktop", "WallPaper", "%systemroot%\system32\obrazok01.bmp"

Táto posledná zmena nám zaistí načítanie vlastného obrázku z CD pre pozadie na ploche.
Nevýhodou shellu Nu2Menu je to, že nepodporuje iný formát než .bmp, takže ak chceme použiť obrázok .jpg musíme ho najskôr previesť na požadovaný typ súboru, inak pozadie na ploche nebude funkčné, pre tento účel som vytvoril i Galériu obrázkov na plochu (wallpapers).


Zmena tlačidla Štart (go) :

Teraz odporúčam použiť rovnaký postup ako bol použitý v prípade zmeny pozadia, podľa varianty A).
Súbor nu2go.bmp pre zámenu nájdeme v priečinku "nu2menu" (C:\pebuilder313\plugin\nu2menu). Podmienkou je rovnaký typ súboru .bmp s rozumnou veľkosťou (približne 90x30), alebo si môžete vybrať nejaké zo základnej ponuky v Galérii tlačidiel Štart pre BartPE.

 

ReatogoXPE :

Tu si prídu na svoje i tí, ktorí si potrpia nielen na zmenu pozadia na ploche, ale i šetričov (screensavers), rovnako celkového vzhľadu Windows (skin) a majú v obľube i štandardné hry, ktoré sú súčasťou winXP.

Zmena pozadia sa v shell-i XPE robí úplne rovnakým spôsobom ako v klasických Win XP. Avšak za predpokladu, že máme v ponuke shellu XPE vhodné obrázky. To môžeme docieliť ľahko v plnej verzii balíčka reatogo-25-6a.exe, viď rubrika BartPE-XPE Megapack, alebo nám môže pomôcť prídavný modul WinXP Stuff,, ktorého autorom je Eifell. Tento modul je funkčný v oboch verziách a to ako v novej (reatogo-25-6a.exe), tak aj v staršej (reatogo-313-103-a.exe).
Pre správnu funkciu si musíte nakopírovať všetky potrebné súbory do príd. modulu
WinXP Stuff a previesť úpravu v súbore Wallpapers.inf, tj. napísať presný názov vášho obrázka, (viď vzor pre pozadie s názvom WindowsXP.jpg), inak by ste ho hľadali po nabootovaní márne, rovnakým spôsobom pridáme i vlastné šetriče a zmenou v ScreenSavers.inf.

*
Existuje síce ešte jeden spôsob ako zmeniť pozadie, ktoré sa načíta hneď po nabootovaní, ale s ním by autor programu reatogoXPE zrejme nesúhlasil, takže ho tu zverejňovať nebudem
;).

Tento prídavný modul umožňuje naviac i podporu OpenGL, nie je však potrebná, je už obsiahnutá v shell-i XPE, takže ju môžeme vypnúť, ale ak ju necháte aktivovanú, nič sa nedeje. Rovnako je tu Games.inf, ktorý nám sprístupní 5 hier štandardne obsiahnutých vo Windows a nie je potrebné ho upravovať.

*
Ak neviete ak pracovať s prídavnými modulmi, prečítajte si najskôr Sprievodcu pre prácu s prídavnými modulmi
, kde se dozviete všetko potrebné.

Zmena vzhľadu (skin) sa dá ľahko previesť prídavným modulom autora reatogo "WindowBlinds" stiahnuteľným z jeho stránok. Je tu však malá záludnosť z dôvodu stiahnutia iba pomocou jeho aplikácie "Getting_Started.exe", bližšie info, viď. rubrika Plugins. Po stiahnutí prídavného modulu "WindowsBlinds" rozkliknite súbor "!autoHelp_WindowBlinds.cmd", pozorní čitatelia starších článkov iste vedia na čo slúži ;o). Každopádne sa jedná o novú vylepšenú koncepciu, ktorá ponúka i stiahnutie potrebného programu vo free verzii z internetu a spustenie jeho automatickej inštalácie. Je tu v textovej podobe anglický sprievodca, ktorý vás prevedie celým procesom až po nakonfigurovanie modulu s možnosťou voľby, ako je napr. výber klasického vzhľadu známeho zo starších Windows, štýlu XP (Blue, Olive Green, Silver), alebo vcelku podarený vzhľad XPCorona. Po nabootovaní CD sa automaticky nastaví ten, ktorý ste si určili ako predvolený pri konfigurácii modulu. Možno vás trochu (ako mňa) nahnevá problém pri pokuse o jeho aktiváciu v programe PEBuilder, pred tvorbou výsledného ISO, majúci na svedomí chybná automatická konfigurácia cesty v súbore "themes.inf". Podozrievam z toho najmä českú verziu XP. Po opravení tejto drobnej chyby v uvedenom súbore už všetko funguje ako má a voľba prípadnej zmeny predvoleného vzhľadu už nespôsobuje žiadne problémy. Osobne síce dávam prednosť klasickému vzhľadu, na ktorý som si zvykol, pred vzhľadom v štýle XP, ale ako hovorím: každému podľa jeho chuti.

Pre lepšiu predstavu uvediem aj pár náhľadov :


A tu už príklady výsledného vzhľadu po nabootovaní CD


Veľa úspechov pri úprave vzhľadu želá

Craft

© 2005 - 2007 Craft, www.craftcom.net


^ nahor ^

<späť<

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.