pridať k obľúbeným | kontakt

   

» UPRAVUJEME WIN XP

 
Vlastné rozloženie klávesnice
autor : Pavel   www.craftcom.net   (9.10.2006)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Vo WinXP máme možnosť si vybrať rozloženie klávesov na klávesnici. Pri slovenskom rozložení klávesov máme na výber dve rozloženia: Slovenské, Slovenské (QWERTY) - viď Ovládací panel – Miestne a jazykové nastavenie – záložka Jazyky – tlačidlo Podrobnosti.


Ak nám tieto rozloženia z nejakého dôvodu nevyhovujú, máme možnosť si vytvoriť rozloženie vlastné a to buď „úplne od začiatku“ alebo úpravou niektorého už existujúceho.

K vytvoreniu vlastného rozloženia sa dá použiť niekoľko programov, v tomto článku sa zameriame na Keyboard Layout Creator od Microsoftu (ďalej len MSKLC).
 

Stiahnutie a inštalácia MSKLC

Program sa dá stiahnuť priamo zo stránok MS go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=17223
MSKLC potrebuje pre svoj beh framework NET verzie 1.1, ak ho na svojom PC nemáte, v priebehu inštalácie získate odkaz na jeho stiahnutie (cca 23 MB). Inštalácia prebieha štandardne.
 

Úprava rozloženia klávesov, verzia 1

* Ukážeme si len základnú prácu s MSKLC, rozhodne nevyužijeme všetky jeho možnosti. Cieľom článku nie je detailné zvládnutie programu, ale vytvorenie vlastného rozloženia klávesov.

Po spustení MSKLC uvidíme okno s náhľadom klávesnice (bez významu jednotlivých klávesov).


* Pretože používam rozloženie České, tj. QWERTZ, budem ho používať aj v tomto článku. Naviac pracujem na notebooku, tj. jeho klávesnica sa líši od plnohodnotnej klávesnice PC...

Začneme načítaním existujúceho rozloženia (v mojom prípade teda České), príkaz Load existing Keyboard z ponuky File


Načítané rozloženie sa zobrazí v programe MSKLC


V tomto okamihu sa môžeme dať do úprav.

* Rozloženie definované v tomto článku slúži pre moju potrebu pri písaní českých i anglických textov a ďalších symbolov na notebooku a slúži len ako ukážka práce s MSKLC.

Pretože často prepínam medzi anglickou a českou klávesnicou kvôli napísaniu znakov ako !@#$%^&*()_+, rozhodol som sa ich pridať k pôvodnému českému rozloženiu (klávesy 1 až 0 a dve nasledujúce) v kombinácií s klávesou AltGr (pravý Alt).

* Snažil som sa o minimálny zásah do rozloženia. Klávesa Ctrl sa nehodí kvôli klávesovým skratkám v programoch (Ctrl S, Ctrl P, Ctrl C, ...) a klávesa Alt zase kvôli názvom ponúk (Alt a podčiarknuté písmeno). Preto som zvolil klávesu AltGr (pravý Alt), ktorá sa bežne príliš nepoužíva...

V programe teda zapneme voľbu AltGr (Alt Ctrl) a postupne klikneme na jednotlivé klávesy a prepíšeme ich význam. Klikneme myšou na príslušnú klávesu (máme aktívnu voľbu AltGr v ľavej časti okna).


* Odporúčam zmeniť farbu tzv. mŕtvych klávesov hoci na červenú (vľavo v okne tlačidlo Dead key). Tieto tzv. mŕtve klávesy musíme najprv „uvoľniť“, aby nedochádzalo ku kolíziám (jeden význam by mal viacej klávesových kombinácií). Odstránenie prevedieme kliknutím na príslušnú klávesu a ďalej na tlačidlo All, v dialógovom okne odstránime zaškrtnutie v treťom políčku vpravo (pre kombináciu Ctrl ALt)


Tým máme všetko pripravené pre vlastné predefinovanie klávesov.

Všetko si ukážeme na predefinovaní významu klávesy 1 so stlačenou klávesou AltGr. Kliknutím na klávesu sa zobrazí malé dialógové okno s aktuálne priradeným významom (tilda, vlnovka).


* Názov okna VK_1 AltGr hovorí, že definujeme význam klávesy 1 so stlačenou klávesou AltGr.

Definujeme nový význam (výkričník). Rovnakým spôsobom definujeme význam ostatných klávesov (v číselnom rade).


Výsledok potom vyzerá takto:


* V Českom rozložení sú v hornom číselnom rade s klávesou AltGr (ako východzie) definované znaky ~ˇ^˘°˛`˙´˝¨¸(ktoré som nikdy nepoužil).
 

Otestovanie a uloženie, použitie

Program MSKLC nám umožní otestovať vlastné rozloženie klávesov príkazom Test Keyboard Layout z ponuky Project. Ak všetko pracuje tak ako má, uložíme si rozloženie príkazom Save Source File As z ponuky File (uloží sa ako súbor s príponou klc).

* Môj súbor som pomenoval CZ_QZ_AltGr1.klc (CZ = české rozloženie, QZ = QWERTZ, AltGr1 = zmena rozloženia s klávesou AltGr, prvá verzia).

MSKLC nám okrem toho umožní vytvoriť i inštalačný balíček, ktorým svoje rozloženie nainštalujeme na počítači, kde ho chceme používať (tu už nie je potrebné mať framework NET). Docielime toho príkazom Build DLL and Setup Package z ponuky Project; najprv ale musíme vyplniť všetky záznamy o projekte príkazom Properties z ponuky Project:


* Pre názov (name) sa dá bohužiaľ použiť len 8 znakov, čo je škoda; skúste použiť nejaký zmysluplný názov...

Ak všetko prebehlo bez problémov, zobrazí sa dialógové okno so správou


MSKLC vytvorí (v priečinku, ktorého názov je názvom projektu) súbor msi (inštalátor) a v podpriečinku I386 súbor dll s definíciou rozloženia. Poklikaním na inštalátor (msi) sa rozloženie nainštaluje, čo poznáme podľa dialógového okna


V tejto fáze už môžeme použiť svoje rozloženie, nastavíme ho opäť z Ovládacieho panela (viď vyššie). Môžeme najprv odstrániť pôvodné české rozloženie (a ponechať anglické) a následne pridať svoje (aby bolo aktívne, bude nutné sa odhlásiť a znovu prihlásiť alebo reštartovať).


Ak chcete toto rozloženie použiť (alebo upraviť), ponúkam vám na stiahnutie tak definičný súbor (klc) CZ_QZ_AltGr1.klc , ako aj inštalátor (msi) CZQZAGr1
 

Úprava rozloženie klávesov, verzia 2

Pretože často používam i niektoré symboly na iných klávesách opäť dostupných z anglickej klávesnice, navrhol som verziu 2, ktorá opäť používa klávesu AltGr (pravý Alt). Vyšiel som z predchádzajúcej verzie a doplnil hranaté zátvorky na klávesách vpravo od klávesy P (a odstránil ich z klávesov F a G – dôvodom je, že na svojej klávesnici mám natlačené hranaté zátvorky na klávesách vpravo od P). Ďalej som odstránil významy na klávesách v rade A až L (nikdy som ich nepoužil).


Opäť vám ponúkam obidva súbory na stiahnutie, súbor CZ_QZ_AltGr2.klc] a súbor CZQZAGr2.



Veľa úspechov pri skladaní vlastnej klávesnice želá Pavel.


>>Pridať komentár k článku<<


 

© 2006 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net

^ nahor ^

< späť <

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.