pridať k obľúbeným | kontakt

   

» UPRAVUJEME WIN XP

 
Zrýchlenie inštalácie XP na slabšom hardvéri
autor : Pavel   www.craftcom.net   (23.5.2005)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Pripravil som si verziu XP špeciálne pre pomalý počítač (starší notebook). Výsledný iso mal len 92MB (bez SP, bez podpory tlačiarní, siete, ...). Pretože na pomalom PC trvá inštalácia zbytočne dlho, tu je návod, ako ju za cenu zvýšenia požiadavky na miesto na CD urýchliť.

Ak potrebujeme urýchliť inštaláciu XP na slabšom HW, máme okrem odobrania súčastí z inštalačného CD i ďalšiu možnosť. V zložke I386 na inštalačnom CD je úplná väčšina súborov komprimovaných (spoznáme ich podľa prípony končiacej znakom "podčiarkovníka"). V priebehu inštalácie je nutné tieto súbory dekomprimovať, čo bude na pomalom PC trvať relatívne dlho. Ak však tieto súbory ešte pred vytvorením CD dekomprimujeme, inštalačný program prevádza iba ich kopírovanie, čím sa inštalácia citeľne zrýchli. Tak teda poďme na to ...

Programom nLite pripravíme inštalačné CD (odoberieme príslušné komponenty). Ešte pred vytvorením ISO obrazu nášho inštalačného CD prejdeme do zložky I386 (tam kde máme zdrojové súbory pre nLite), spustíme príkazový riadok a pracovný priečinok nastavíme na zložku I386.

Spustíme (zadáme) postupne nasledujúce príkazy:

expand -r *._
expand -r *.?_
expand -r *.??_
del *._
del *.?_
del *.??_


V mojom prípade narástla veľkosť zložky I386 z asi 90 MB na 198 MB, ale všetky súbory sú teraz nekomprimované. Pri inštalácií ich teda stačí nakopírovať (to vykoná inštalačný program) a nie je ich treba dekomprimovať - čo by trvalo na pomalom PC zbytočne dlho.

Vo virtuálnom PC pod VMware trvala inštalácia s 32MB (!) pamäte len 10 minút.


Veľa zábavy s pomalým PC želá Pavel.

© 2005 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net

 

< späť <

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.