pridať k obľúbeným | kontakt

   

» CD BOOT HDD

 
Obraz HDD bootujúci z CD (MSDOS, FreeDOS)
autor : Pavel   www.craftcom.net   (16.6.2005)

slovenský preklad : Marián Hikaník   ( www )


Česky          Slovensky

Verzia pre tlač

Cieľom tohto návodu je pripraviť obraz HDD s operačným systémom tak, aby mohol bootovať z CD. Ako operačný systém bude figurovať MS-DOS alebo jeho alternatíva FreeDOS.

Budeme potrebovať Windows XP Embedded Studio (z neho využijeme SDI Loader) - nie je potrebné v prípade, že máme v PC dva pevné disky (nie oddiely, ale disky).

EasyBoot - vytvoríme bootovateľné CD.
VMware - operačný systém budeme inštalovať vo virtuálnom počítači.

* Uvedený postup nie je jediný možný: ak však máme všetky aplikácie k dispozícií, tak je relatívne jednoduchý...1). Pripojenie 2. pevného disku


Tento postup vyžaduje druhý pevný disk, na ktorý budeme inštalovať operačný systém.

a). v PC je zapojený druhý pevný disk :

Vytvoríme jeden oddiel, nastavíme ako aktívny a sformátujeme súborovým systémom FAT16. Pokračujeme bodom 2).

b). v PC nie je druhý pevný disk :
S využitím SDI Loadera (je súčasťou Windows XP Embedded Studia) vytvoríme nový (virtuálny) disk a pripojíme ho vo Windows XP ako ďalší pevný disk.


Vytvorený (virtuálny) pevný disk pripojíme k PC ...


... a vytvoríme na ňom diskový oddiel (partition).

Tento oddiel sformátujeme súborovým systémom FAT16.
2). Virtuálne PC vo VMware


Vytvoríme virtuálny počítač vo VMware, ako pevný disk použijeme fyzický disk (buď 2. pevný disk v PC - bod a) alebo virtuálny pevný disk - bod b)).


* Pevné disky sú číslované ako Physical Drive 0 (1. pevný disk) a Physical Drive 1 (2. pevný disk).

Pozor : Postupujte mimoriadne opatrne, prístup k pevnému disku nie je nijako chránený, ak omylom použijete nesprávny disk, dôjde ku zničeniu vašich dát!


Virtuálny počítač nabotujeme zo spúšťacej diskety Win98 a naformátujeme oddiel príkazom format c: /s (tým sa prenesú i systémové súbory, oddiel bude systémový).


Vyskúšame z pevného disku nabootovať; ak sa bootovanie nepodarí, tak oddiel nie je aktívny a je treba znova nabootovať zo spúštacej diskety a príkazom
fdisk nastaviť oddiel ako aktívny).
Ukončíme VMware, aby sa uvoľnil prístup k 2. pevnému disku pre ďalšie operácie.

 

3). Obraz pevného disku

Spustíme WinImage a načítame obsah pevného disku (v tomto prípade je označený ako G:).


Aby všetko správne fungovalo, musí byť obraz vrátane MBR (Master Boot Record), to zariadime príkazom Export to an image with a MBR4). Bootovacie CD

I keď EasyBoot slúži primárne k tvorbe multiboot CD, využijeme ho i pre "singleboot". Všetko sa bude odohrávať v zložke EasyBoot\disk1.

K bootovaniu použijeme (upravený) zavádzač CDShellu, v kombinácií s Isolinux-om a Memdisk-om. Práve Memdisk dokáže zaviesť do RAM obraz pevného disku v režime RW (tj. prístup k disku je read/write - dajú sa teda vytvárať priečinky a súbory).

Stiahnite si plne funčné nastavenie disk1.zip, rozbaľte ho do zložky EasyBoot (pôvodnú zložku disk1 si premenujte alebo zazálohujte).


Do zložky images uložíme (nakopírujeme) náš obraz disku vrátane MBR.


V súbore cdshell.ini je uložená cesta k obrazu (/images/C32MBR.IMA - sú použité "normálne" lomítka - linuxová konvencia).
Parameter harddisk hovorí, že sa jedná o obraz pevného disku, parameter raw slúži pre prístup k obrazu pomocou funkcií Bios-u INT15H.


V EasyBoot otvoríme nový súbor menu (zo zložky disk1\ezboot) - jedná sa o HDDimage.ezb. Všetko je nastavené pre bezproblémové použitie.

Vytvoríme obraz CD. A hotovo.5). Test CD vo virtuálnom PC

Pre overenie, že nami vytvorené CD je plne funkčné z neho nabootujeme vo virtuálnom PC.
6). Pár poznámok na záver

Použitie FAT16: pretože pre vytvorenie obrazu pevného disku používame WinImage, je nutné použiť súborový systém FAT16. Použitie FAT32 a iného programu na vytvorenie obrazu (IMA) tu nebudeme rozoberať.

MSDOS alebo FreeDOS: Bootovanie operačného systému z obrazu (IMA) do RAM pomocou Memdisk-u funguje len pre niektoré operačné systémy - s inými kolabuje. MS-DOS je plne funkčný (vyskúšané), o Free-DOSe predpokladám, že bude tiež funkčný (neodskúšané). BartPE sa použiť nedá - aspoň nie so súčasnou verziou Memdisk-u.

RW režim obrazu: Po nabootovaní je plne funkčný režim RW - dajú sa teda vytvárať súbory a zložky, meniť ich obsah, premenovávať atď. Po novom nabootovaní však dostaneme predvolený stav - žiadne zmeny nie sú trvalé.

Množstvo RAM: pretože sa celý obraz zavádza do pamäte, je treba jej mať viac než je veľkosť obrazu. Obraz v RAM simuluje pevný disk. Ak teda máme 64 MB RAM a obraz má veľkosť 40 MB, tak v RAM zostane 24 MB pre beh operačného systému a aplikácií.

 

Uvítam akékoľvek pripomienky a námety k danej alebo podobnej problematike.


Pavel

© 2005 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net

^ nahor ^

< späť <

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.