FDD Boot XP
autor : Pavel   www.craftcom.net   (26.7.2005)

slovenský preklad : Marián HikaníkUrčite aspoň niektorí z vás už zažili nepríjemnú situáciu, keď sa po zapnutí počítača objaví typické chybové hlásenie "NTLDR missing", a čo teraz ? Máme niekoľko možností v podobe opravných nástrojov, ako je napríklad opravná konzola z inštal. CD win XP alebo "XP Recovery Console", alebo spustiť PC pomocou live CD ako je napríklad BartPE (XPE) alebo si vyrobiť disketu, s pomocou ktorej nabootujete svoje XP na pevnom disku v prípade, že odmietajú bootovať z dôvodu chybového hlásenia.


 

Disketa bootujúca XP pre "náš" počítač

Čo budeme potrebovať: spúštacie diskety WinXP (stačí len tá prvá), WinImage.

*
Ak neviete ako získať spúštacie diskety WinXP, prečítajte si zo stránok Craftcomu článok o Recovery Console tu.

** Ak neviete pracovať s programom WinImage, prečítajte si zo stránok Craftcomu článok o WinImage tu.

Pre účely tohto návodu bude pracovnou zložkou D:\fddbootxp\

Upozornenie:
Postupujte presne podľa návodu a nerobte ŽIADNE zmeny v súboroch mimo pracovnej zložky!


Uložte do pracovnej zložky (D:\fddbootxp\) obraz 1. spúšťacej diskety cdboot1.img a otvorte ho v programe WinImage. Odstráňte všetky súbory okrem týchto dvoch: ntdetect.com a bootfont.bin.

Prejdite do koreňovej zložky C: a vyhľadajte súbory ntldr (je bez prípony!) a boot.ini (ten je skrytý; ak ho nevidíte, nastavte zobrazenie skrytých súborov v Nástroje-Možnosti priečinka-Zobrazenie)

Obidva súbory skopírujte do pracovnej zložky (D:\fddbootxp\), premenujte súbor ntldr (pozor! ten v zložke D:\fddbootxp\!) na setupldr.bin
Zmeňte atribút skrytý pri súbore boot.ini (ak neviete ako, môžete vytvoriť nový súbor boot.txt, skopírovať do neho obsah súboru boot.ini, ten zmazať a premenovať boot.txt na boot.ini).

Importujte setupldr.bin a boot.ini pomocou WinImage do cdboot1.img a uložte ho.

Tým sme vytvorili obraz bootovacej diskety z WinXP, pomocou ktorej nabootujeme svoje Windows XP (použili sme "svoj" ntldr premenovaný na setupldr.bin a "svoj" boot.ini). Obraz sa dá uložiť na skutočnú disketu programom WinImage.


Pavel

© 2005 - 2007 Pavel Kříž, www.craftcom.net