Ako si vytvoriť inštalačné CD Windows XP s integrovaným SP2
Technet iDNES - Jakub Dvořák

slovenský preklad : Marián Hikaník


Čo budete potrebovať:

Inštalačné médium s Windows XP (môžete použiť už skopírované inštalačné súbory na disku)
Service Pack 2 Windows XP (teda stiahnutý druhý opravný balíček v jazyku inštalačného CD Windows XP)
ISOBuster (program, s pomocou ktorého získate zavádzací súbor pre nové CD)
Nero Burning ROM 5 či 6 verzie (program na napaľovanie)
1 GB voľného miesta na pevnom disku

A ideme na to:

1. Skopírovanie obsahu CD s Windows XP na HDD
Najprv je potrebné skopírovať celý obsah inštalačného CD Windows XP na pevný disk (ak ste to už neurobili). Priamo v roote C: disku teda vytvorte zložku s názvom XP a do nej umiestnite obsah inštalačného disku.

2. Príprava SP2
Zatiaľ čo prebieha kopírovanie, z dôvodu veľkého množstva súborov to môže trvať i niekoľko minút, si pripravte stiahnutý či skopírovaný SP2 XP v jazykovej verzii inštalačného CD Windows XP. V roote céčka si opäť vytvorte novú zložku, tentokrát s názvom SP2 a do nej súbor s SP2 skopírujte.

3. Spojenie SP2 s Windows XP
Kliknite na Štart a vyberte Spustiť. Do riadku otvoriť vpíšte nasledujúci príkaz:

C:\SP2\WindowsXP-KB835935-SP2-CSY.exe -s:C:\XP

kde WindowsXP-KB835935-SP2-CSY.exe je názvom stiahnutého Service Pack 2. To je dobré vedieť v prípade, že sa stretnete i s iným označením súboru. Napríklad na CD so Service Pack 2, ktoré si môžete objednať na adrese www.microsoft.sk od 6. septembra 2004, sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou objaví inštalačný súbor s označením xpsp2.exe.

Teraz sa objaví informačné okno o extrahovaní súčastí balíčka a potom ďalšie okno, ktoré vám dáva na vedomie, že prebieha začlenenie SP2 do inštalačných súborov Windows XP. Na záver sa objaví hlásenie o dokončení.

 

Tip: Ak máte svoj systém už aktivovaný a nechcete pri ďalšej inštalácií Windows XP do PC túto aktiváciu opakovať, vyhľadajte súbor wpa.dbl a skopírujte ho do zložky XP. Po inštalácií systému ho potom umiestnite do priečinka C:\Windows\System32\. Vďaka tomu nebudete musieť produkt na PC, odkiaľ ste súbor skopírovali, znovu aktivovať.

4. ISOBuster skopírovanie zavádzača
Stiahnite si a nainštalujte program ISOBuster. Ide síce o platený produkt, ale nám pre naše účely stačí jeho sharewarová verzia. S jeho pomocou totiž môžeme vytiahnuť tzv. zavádzač inštalačného disku Windows XP, ktorý je normálne ukrytý. Po spustení programu vyberte na ľavej strane položku Bootable CD. Na pravej strane kliknite ľavým tlačidlom myši na súbor Microsoft Corporation.img. Objaví sa dialógové okno, kde vyberte prvú položku s názvom Extract Microsoft Corporation.img . ISOBuster sa vás teraz opýta, kam ho má uložiť. Zvoľte root disku C: a ukončite ISOBuster.

5. Napálenie nového CD v programe Nero
Ak máte všetko pripravené, stačí to teraz umiestniť na zapisovateľné CD. My sme si vybrali postup v programe Nero Burning ROM, pretože sa tento produkt dodáva v balení s napaľovacou mechanikou, a používa ho aj veľká časť slovenských užívateľov PC. Ak ho však nemáte, môžete si jeho skúšobnú verziu stiahnuť na tejto adrese. Spustite program Nero Burning ROM a na ľavej strane vyberte CD-ROM (Boot). Teraz na karte Boot kliknite na Image File a potom zaškrtnite box Enable expert settings. Aktivuje sa spodná časť okna, kde je treba kliknúť na tlačidlo Browse . Pri type súboru vyberte All Files a potom poklikajte na Microsoft Corporation.img. V riadku Kind of emulation vyberte No emulation. Poslednú zmenu preveďte v riadku Number of load sectors, kde namiesto 1 vpíšte 4.

Na karte Label si zvoľte názov nového CD (napr. WXPCZ_SP2). Kliknite na tlačidlo New. Na pravej strane okna vyhľadajte priečinok XP, ktorý sa nachádza priamo v céčku pevného disku a prepnite sa do neho. Celý jeho obsah pretiahnite na ľavú oblasť. Tým ste si pripravili obsah CD na napálenie a teraz ho zostáva už len napáliť.

Na záver
Po napálení CD, budete mať v ruke inštalačný disk so systémom Windows XP vrátane Service Pack 2. To znamená, že ak budete na PC inštalovať systém z tohto média, odpadne vám jeho záplatovanie k dátumu vydania SP2 a zároveň dostanete všetky jeho nové funkcie bez dodatočného doinštalovávania Windows XP.