přidat k oblíbeným | kontakt

   

» MINIBASTLÍRNA

 
Jak regulovat otáčky ventilátoru
autor : Craft   www.craftcom.net   (15.4.2005)

Česky          Slovensky

Verze pro tisk

Pro všechny  co řeší problém jak levně, jednoduše a přitom spolehlivě vyřešit regulaci otáček ventilátoru v PC.

Lze to řešit hned několika způsoby:

- Snížení napětí pomocí odporů nebo výkonovým potenciometrem.

- Zapojení na nestandardní napětí (5V, 7V).

- Sériovým zapojením ventilátorů.

- Regulátory napětí, což je nejrozumnější varianta nemající žádné omezení ani co se měření otáček týče.

Zapojení vychází ze základního zapojení stabilizátoru s obvodem LM317 (schéma č.1) za použití reostatu (potenciometru). Nedoporučuji jej používat pro regulaci otáček ventilátoru pro CPU. Nedopatřením můžete nastavit otáčky ventilátoru, tak malé, že se již při příštím spuštění nemusí bezpečně rozběhnout a mohlo by dojít ke zničení CPU.

Tento problém řeší (schéma č.2 nebo schéma č.3), dle typu použitého termistoru. U tohoto zapojení jsou zaručeny min. otáčky ventilátoru a navíc je zde použita jednoduchá termoregulace.

Osobně toto zapojení používám u ventilátoru na CPU, HDD a vyfukovacího na zadní stěně skříně, takže celkem 3ks. A to ticho stojí opravdu za trochu práce.

Samozřejmě nezapomeňte na nutné chlazení stabilizátoru LM317 přídavným chladičem. Koho by napadla varianta připevnit stabilizátor na stěnu kejsu a ušetřit tak chladič, musím upozornit na podstatnou věc a tou je napětí cca. 5V na pouzdře LM317. Lze to však provést za použití slídové podložky s umělohmotným šroubkem (lze to koupit jako celek), takže vzájemné odizolování je nutné.


Schéma č.1 :

Základní schéma doplněné o kondenzátor pro zlepšení stability výstupního napětí.


Schéma č.2
Schéma č.3


Zapojení s termoregulací dle typu použitého termistoru.

* Aby nedocházelo k nejasnostem okolo typu použitého termistoru v návodu, v případě č.2 se jedná o použitý typ termistoru NTC (negativní teplotní charakteristika) a v případě č.3 PTC (pozitivní teplotní charakteristika). Osobně jsem použil běžný typ, tj. NTC (vyšší teplota=nižší odpor) - schéma č.2.

Umístění termistoru:
CPU - přímo mezi žebra chladiče nebo ti zručnější mohou chladič na vhodném místě i navrtat, přichytit pomocí pár kapek sekundového lepidla a zbytek prostotu vyplnit teplovodivou stříbrnou pastou.
HDD - čidlo (termistor) umístit u nejvíce se zahřívající části HDD, tj. zespod (ze strany součástek). V případě, že se jedná o HDD, který již od výroby nemá kryt spodní části, doporučuji si počínat opatrně, aby nedošlo k poškození nebo zkratu na straně plošného spoje.
Vyfukovací ventilátor - osobně jsem jej umístil do blízkosti chladiče CPU, kde se zdržuje nejvíce tepla ve skříni.Upozornění :
Zříkám se odpovědnosti za případnou škodu způsobenou neodbornou manipulací
.

 

© 2005 - 2007 Craft, www.craftcom.net

 

   
         
             

© 2005 - 2007 Craft, craftcom.net
Všechna práva vyhrazena.
Šíření a kopírování textů, obrázků a jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakazáno.