Craftcom
Úterý, 19.03.2024, 11:50 *
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Novinky: Dne 24.2.2008 byl po delší odstávce uveden do provozu nový portál s fórem. Chtěli bychom vás požádat v případě nalezení nějaké chyby nebo nefunkčního odkazu o napsání zprávy do vlákna "Chyby" pro pružnější sjednání nápravy.
 
   Domů   Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat  
Stran: [1] 2   Dolů
  Tisk  
Autor Téma: Flashdisk WinPE10 s MSDaRT10 (nejen pro win10 :-)  (Přečteno 29064 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« kdy: Pátek, 02.10.2015, 15:47 »

Opět po roce nabízím k vyzkoušení můj nový build Win10. Je založen na řešení Windows10PESE z theOven.org. Podařilo se jim konečně vyřešit spouštění 32b aplikací na Win10x64 a tak je to již trochu použitelnější.
Jako v předešlých verzích, ani toto není kompletní flashdisk, ale soubory wim k doplnění stávajícího flashdisku.
Jak vytvořit tento flashdisk jsem popsal v tématu s Win 7, tak se k tomu zde již nebudu vracet. Ale kdo jej ještě nevyzkoušel, tak přidávám odkaz ke stažení utilit na vytvoření bootovacího flashdisku, které se mi osvědčily nejlépe a strukturu flashdisku.

Co je zde nového:
Již podle velikosti vidíte, že systémy opět o něco nabobtnaly, ale nic zásadního se nezměnilo. Funkčnost je vcelku dobrá. Výhodou je, že mnoho hardwaru je již nativně podporováno a MSDaRT 10 podporuje i nižší verze Windows (podle verzí x86 nebo x64!).

Nevýhody:
- větší nároky na paměť.
- systém je opět maximálně ořezaný. Tzn., že všechny zbytné soubory a funkce jsou odstraněny.
- některé funkce nejsou v češtině (např. taskmgr)- zatím jsem nevyřešil
- zdůrazňuji, že to není „live" systém, ale záchranný systém, který primárně slouží k opravě „offline" windows.
- nepoužil jsem zde žádné utility k automatické instalaci driverů. Zdá se mi, že ty stávající, které jsem využíval, nefungují zcela korektně.

Použití:
Tak jako u předešlých verzí mého řešení flashdisku pouze zkopírujete odpovídající soubory do příslušných adresářů:
V rootu - adresář „XMPE" - do něj zkopírujete soubory „106" a „108".
V adresáři „XMPE" je podadresář „WinPE" - do něj patří soubory „W10x64.wim" a „W10x86.wim" a dále soubory „bootmgr.106" a „bootmgr.108".
(Tyto pomocné bootovací soubory jsou uloženy v archivu v odkazu níže).
Potom již jen přidáme odpovídající řádky do souboru „xmpe.lst" - asi takto:
---------
title - WinPE10x86
chainloader /XMPE/WinPE/bootmgr.108

title - WinPE10x64
chainloader /XMPE/WinPE/bootmgr.106
---------
Pro systém UEFI:
(podrobněji opět zde na foru v tématu: Flashdisk s bootováním v UEFI)

V rootu flashdisku - adresář „EFI" s danou strukturou a v něm zaměnit soubor „BCD" z archivu v odkazu.
V nabídce bootu UEFI jsou všechny čtyři moje systémy (64b). Komu to nevyhovuje, ten si může uvedený soubor přeeditovat podle své potřeby.

Vyzkoušel jsem všechny (podle mě) potřebné programy a utility a vše fungovalo. Je pravděpodobné, že někdo bude mít jiné potřeby a jeho program se nespustí. Potom je třeba zjistit, která knihovna chybí a tu potom přihrát do systému. Síťové služby se spustí programem „PENetwork". Wifi jsem nezkoušel. Vyzkoušel - jde.

Odkazy:
Soubor pro winPE10x64 verze 19041 (upraveno prosinec 2022):
(je to upravená verze Strelce v en a myslím, že je zatím nejlepší - včetně použití na nejnovějším železe)
https://uloz.to/fm/detail/xwr6Vzugs0sj/3akCNHmKjRDp

Soubor pro win10x86:
http://uloz.to/xcpRBbFm/w10x86-wim
Opravená verze:
http://uloz.to/xCzKDGPK/w10x86-2-wim

Archiv s bootovacími soubory W10 a utilitou pro tvorbu bootovacího flasdisku:
http://uloz.to/x2Pg4VuS/flashboot-rar

Pokud vzniknou nějaké nejasnosti nebo problémy, jsem připraven reagovat zde na foru nebo mi zašlete mail.

normin
« Poslední změna: Středa, 28.12.2022, 08:22 od normin » Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #1 kdy: Úterý, 27.10.2015, 01:02 »

Ahoj po dlouhé době.
Tak jsem si přidal tento nový projekt na usb kolíček i na HDD a SSD, kde mám tyhle šikovné projekty na hraní a pustil se do zkoušení. Napřed to zůstávalo stát na černé obrazovce a ne a ne se spustit plocha. Musel jsem si pomoci přes opičí trojhmat do správce aplikací a tam spustit explorer.exe. Chvíli poté začala plocha přece jen nabíhat. Napřed nesměle jen částečně, po nějakém čase se však přece jenom zobrazila i s ikonami. Bohužel jenom s malým rozlišením. Když jsem se pokusil rozlišení zvětšit, tak to sice dovolilo i 1600, ale po provedení se plocha v tomto rozlišení smrskla do levého horního rohu a zbytek obrazovky byl černý. Vrátit to zpět se jednou povedlo a jindy zase ne. Zkusil jsem vnutit ovladače z předchozích projektů i DRP, ale zrovna grafárnu to prostě nebere. Ostatní HW jako síťovky to pojalo bez problémů.
Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: Středa, 28.10.2015, 11:27 »

zdravím bobe
říkal jsem si jestli se ozveš  Mrknutí
Bohužel ty grafárny jsou pořád potíž. Měl to vyřešit ten basicdisplay, ale pořád to není ono. Nejhorší je, že se to jednou objeví a potom třeba třikrát bez problémů. Zkoušel jsem to teď na dvou noteboocích a objevilo se to jenom jednou ze čtyř pokusů.
Ten chybějící login screen mi taky docela vadí. Napřed jsem si myslel, že je to mrtvé, ale ono to naběhlo. Ono to není pomalejší, ale bohužel jak je tam ta černá obrazovka tak člověk myslí, že se to seklo. Tohle zrovna u těch W8.1 bylo docela příjemné - bylo vidět, že se něco děje. Zkoušel jsem tam něco vnutit, ale zatím bez úspěchu.
Ale wifi myslím, že je tady mnohem lepší. Zkoušel jsem na třech PC a všude to našlo ovladače a bez problémů spustilo. I ten MSDaRT10 se mi zdá lepší. Rozumí si dobře i s W7, což u 8.1 nebylo bez problémů.
P.S. obnovil jsem taky W8.1x64, tak koukni  Mrknutí
Teď trochu polaďuji i ty W8.1x86.
« Poslední změna: Pondělí, 16.11.2015, 16:17 od normin » Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: Čtvrtek, 28.01.2016, 19:18 »

Trochu upravené a možná vylepšené verze.
Zatím stále v buildu 10240.16384

Práce se soubory - jako v úvodním článku.

Stahujte:

W10x64:
http://uloz.to/xJFty1xv/w10x64-wim

W10x86:
http://uloz.to/xhjZTk5Y/w10x86-wim

Zaznamenáno
Ventero
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 16


Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: Pondělí, 18.12.2017, 19:57 »

Ahoj. Tak se po dlouhé době vracím k těmhle hrátkám. Většina odkazů je smazána - můžeš udělat reup nejaktuálnějších  W10PE wim?
Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: Středa, 20.12.2017, 13:11 »

Ahoj,

tak si postoupil na W10?   Mrknutí

Tak zatím poslední, které používám. Verze x86 je stará, myslím, že není moc potřebná.

https://www.ulozto.cz/tam/_s5xpUgtQdVcv
Zaznamenáno
Ventero
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 16


Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: Středa, 20.12.2017, 20:54 »

Tak kvůli USB3 je to nutnosta předpokládám širší základní podporu net driverů - i když v té x86 verzi se driver na wifi nainstaloval, ale PEnetwork manager ji odmítl přidat do nabídky. A všechny ty verze PE7 - mimo rozbaleného iso č.8 jsou taky problémy s instalací  síťových driverů ...

Jinak zkusím ten AOMEI někdy - co to udělá a jak použitelný PE ...

Mě přijde trochu kostrbaá ta koncepce více bootmgr souborů. Tak jsem teď na flashce vytvořil systém, kde pod jedním bootmgr spouštím 6 různých wim: PE7 32 i 64, PE10 32 i 64 a EaseUs ToDo  Backup PE 32 i 64. Jen je třeba získat ty správné pomocné a iniciační  soubory, protože u některých se některé wimi načtou, ale skončí chybou o kontrole podpisu winload.exe, přestože zadám do BCD nekontrolu podpisů ...
Zaznamenáno
Ventero
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 16


Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: Pátek, 22.12.2017, 11:31 »

Takže jsem zkusil ten AOMEI PE builder a výsledky tedy uspokojivé moc nejsou.
Build z běžícího W7 skončil hned na začátku inicializace systému modrou
- a to na dvou různých PC. A build W10 se stažených souborů najel a fungoval zdá se
korektně, ale neumožňuje spustit spustit nic jiného, než to co se tam přidá během
tvorby.

Tím pádem to přestává být Preinstall Enviroment, neboť nelze spustit ani instalaci,
ale je to jen jakýsi zbytečně nabobtnalý malý záchranný nástroj. Puppy Linux toho
při dvojnásobně menší velikosti umí mnohem více ...

Mě by stačil úplně ořezaný systém, kde je podpora internetu a USB, možnost instalovat
ovladače a spouštět portable programy.

Ta WX32 je naprosto super - všechno mi tam fachalo. Ta WX64 mi
nespustila některé aplikace a jiné zase pořád padaly nebo nefungovaly správně.
Možná je to malou operační pamětí - musím vyzkoušet na něčem s více RAM.

Ale klobouk dolů před tvou prací. Docela by se mi hodili některé tvé poznatky.
Třeba jak si do toho aomei buildu přidat to spuštění a zajistit instalaci ovl.

A to zeštíhlování děláš tak, že prostě ten wim rozbalíš, odebereš něco a pak
zabalíš zpět?

Ještě mám dotaz - dá se nějak v tom naběhlém PE zmenšit jeden z těch ramdisků?

Tak jsem našel v Chipu toto: Tvůrci programu AOMEI PE Builder vám zároveň doporučují generovat záchranné médium v prostředí Windows 7 nebo 8 v 32 bitové verzi, jelikož je pak lépe zaručena kompatibilita s různými aplikacemi. Při našem testování jsme si skutečně ověřili, že přidané aplikace v prostředí vytvořeném ze 64bitové verze Windows nefungují.
« Poslední změna: Pátek, 22.12.2017, 12:25 od Ventero » Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: Pátek, 22.12.2017, 12:34 »

Zdravím Ventero!
Vidím, že místo předvánočního shonu řešíš winPE   Úsměv

Tak zkusím odpovědět - sorry, jestli to nebude pořadě:

1.Ten winbuilder Aomei je spíš taková nouzovka pro začátečníky. Nejlepší je pracovat s originálními winbuildery (ale musíš si je opracovat). Asi nejlepší je stránka http://theoven.org

2. S těmi bootmgr máš sice pravdu (a jde to s jedním - někdy), ale sám vidíš, že to někdy může dělat problémy. Já se zaměřuji hlavně na na co největší univerzálnost - aby to šlo použít na co nejširší spektrum železa a SW.

3. S těmi ovladači síťových karet by neměl být velký problém, pokud není nějaká exotická. Jen je třeba mít větší sbírku osvědčených a mít opravdu všechny soubory, které vyžaduje instalace (ve WinPE ti neřekne, který soubor chybí, jen se prostě nenaistaluje). Ve svých buildech jich dost odstraňuji z důvodu úspory místa a mám je zvlášť na flešce. Proto se některé naistalují hned a některé tam prostě nejsou.

4. Zeštíhlování wimu (jak tomu říkáš) dělám v podstatě tak jak říkáš. Vždy je to kompromis. Záleží jen na tom, co potřebuješ spouštět. Já ve svých buildech upřednostňuji programy pro práci s disky, diagnostické a instalační utility apod. Prostě vytvoříš si svůj build (zpravidla je zbytečně velký) a odstraňuješ nepotřebné soubory. Spustíš nějaký program a buď se spustí nebo ti řekne, že mu chybí soubor "xyz". Tak ho doplníš a zkusíš to znova  Mrknutí

5. K tomu RAM disku - lze s ním pracovat. Spusť imdisk.cpl. U některých buildů je to i na ploše. Pokud to chceš modifikovat trvale - nastavení bývá zpravidla v souboru "Ramdisk.cmd"
Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: Čtvrtek, 05.07.2018, 15:08 »

Dlouho je tu klid, tak jen přidám malý oznam, že i Hirens už přešel na Win PE: https://www.hirensbootcd.org
Zaznamenáno
Ventero
Přispěvatel
**
Offline Offline

Příspěvků: 16


Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: Pátek, 06.07.2018, 21:02 »

Tak to je mazec na prd koncepce všechno narvat do source. Nechci asi ani vědět, jak dlouho bude bootovat 1,3 GB PE. To bude tak 5 minut ...

Zas někdo přišel o zdravý rozum - to je teď v módě. Měli udělat jen základ  tak do půl gifga a zbytek dát vedle jakov samospustitelných souborech, jako to mělo dřív to jejich XP PE. A taky nevím proč to musí být 64bit - 32bit by měla šírší záběr i na starší stroje ...
« Poslední změna: Pátek, 06.07.2018, 21:05 od Ventero » Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: Pátek, 06.07.2018, 21:38 »

@ bob57_cz
tak vidím, že stále sleduješ dění na záchranných médiích  Úsměv

Pravda je, že je zbytečné to dávat do základního wim, když všechny tyto programy lze spustit jako portable (nebo si je tak upravit).
Hiren v základu už používám jen na DOS programy z důvodu recovery, backup a diskové prográmky. Nejlépe se mi osvědčila modifikace ruských kolegů "Hiren.ima", kterou jsem si upravil pro své potřeby.
Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: Sobota, 07.07.2018, 01:22 »

Jen občas nakouknu a něco prubnu.
Na tom spuštěném Hirensu je jedna věc, která na zdejších projektech nejde a na jeho jde.
Jde tam spustit MSTS (Hra simulátoru vlaku.)
Bohužel ale nejdou přidat ze souborů.reg nastavení vlastností externě do registrů, což by bylo potřeba.

To načtení při bootování není tak hrozné časově, jak se to vzhledem k velikosti souboru.wim jeví. Záleží na použitém mediu a připojovacím portu.
Já si hraji tak, že to hodím na HDD (SSD) a spouštím pak rychleji. NTB s i5 RAM 8GB do 60s.
Ale i z toho USB kolíčku se to dá vydržet. Mikro SDHC karta v adapteru USB za 2,5min.
A proč je to rovnou na x64 a ne na x86? Předpokládám, že právě kvůli alokaci velké paměti, která je přece u x86 limitována pod 4GB.
Vše, co tam je, nejde spustit portable. Alespoň ne při extrakci jinam.
 
 
« Poslední změna: Sobota, 07.07.2018, 17:18 od bob57_cz » Zaznamenáno
normin
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 135


Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: Sobota, 07.07.2018, 18:48 »

No jo, když ty to chceš s plnou parádou ...  Smích
Ono je v tom projektu všechno: komplet .NET,snad všechny MS visual C++ (a i pro x86!). Taky jsem si udělal W10 s obdobnou výbavou, ale je to skutečně hrozně objemné, a potom jsem zjistil, že to vlastně nevyužiju. EasyBCD jsem si udělal portable a jen těch pár potřebných souborů .NET jsem tam přidal.
Co se programů týče, tak skutečně nestačí jen rozbalit, protože údaje jsou v registrech. Ale jde si s tím pohrát anebo existují portable verze.

Nějak jsem nepobral co jsi myslel:
Citace
Bohužel ale nejdou přidat ze souborů.reg nastavení vlastností externě do registrů, což by bylo potřeba.

Jako trvale přidat .reg údaje do config (větví)?

Zaznamenáno
bob57_cz
Zlatý člen
****
Offline Offline

Příspěvků: 206


Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: Neděle, 15.07.2018, 05:00 »

Nene. Nekompilovat to dovnitř, ale po spuštění toho systému jednoduše kliknout na soubor.reg, který přidá klíče a hodnoty do registru běžícího systému. Jenže tenhle běžící systém to odmítá implementovat, zatímco normální win to po dotazu o úmyslu vemou. Pro příklad obsah souboru _6432_78xp_PID.reg :

REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft Games\Train Simulator\1.0]
"PID"="55555-333-7777777-55555"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Microsoft Games\Train Simulator\1.0]
"PID"="55555-333-7777777-55555"

... jen těch pár potřebných souborů .NET jsem tam přidal.
Jak zjistím, které jsou ty potřebné?
 
« Poslední změna: Neděle, 15.07.2018, 05:11 od bob57_cz » Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
  Tisk  
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!